Bibliografi
Bokbinderi
Bokstavsformer & Typsnitt
Bok- & Boktryckerihistoria
Bokväsen
Exlibris
Tecken, Emblem & Ornament
Illustration & Illustratörer
Kalligrafi & Paleografi
Memoarer & Biografier
Papper
Periodica och årsböcker
Privatpressar
Reklam
Typografi
Typprover & Provböcker
Stanley Morison
Jan Tschichold
Melin & Österlin
|
|
|
|
|
Typografi & Grafisk Form
|
|
Tschichold, Jan:
Bokens proportioner
Wezäta, Göteborg 1955. 48 s. + 13 planschsidor, (1) s. 19 illustrationer i texten samt 13 planscher. Trädhäftad med flikomslag. Svaga fläckar på främre omslag, annars i mycket fint skick. Tryckt med Monotype Garamond i två färger, rött och svart. Typografiska anvisningar för allt arbete av Jan Tschichold. “En vacker och välgjord bok i Wezätas fina skriftserie” Svensk Bokkonst 1955. “I föreliggande häfte publicerar Tschichold för första gången resultatet av en undersökning på ett av bokgestaltningens mest centrala områden och framlägger samtidigt sina synpunkter i frågan om bokformatens standardisering”. Wezätas Skriftserie Nr 7. (N. L. Scotland Jan Tschichold s. 73, Klemke s. 286).
|
Förstora bild
|
|
|
Typografi & Grafisk Form
|
|
Tschichold, Jan:
Bokens proportioner
Wezäta, Göteborg 1955. 48 s. + 13 planschsidor, (1) s. 19 illustrationer i texten samt 13 planscher. Trädhäftad med flikomslag. Mindre revor vid övre marginalen, annars i mycket fint skick. Tryckt med Monotype Garamond i två färger, rött och svart. Typografiska anvisningar för allt arbete av Jan Tschichold. “En vacker och välgjord bok i Wezätas fina skriftserie” Svensk Bokkonst 1955. “I föreliggande häfte publicerar Tschichold för första gången resultatet av en undersökning på ett av bokgestaltningens mest centrala områden och framlägger samtidigt sina synpunkter i frågan om bokformatens standardisering”. Wezätas Skriftserie Nr 7. (N. L. Scotland Jan Tschichold s. 73, Klemke s. 286).
|
Förstora bild
|
|
|
Typografi & Grafisk Form
|
|
Tschichold, Jan:
Bokens proportioner
Wezäta, Göteborg 1955. 48 s. + 13 planschsidor, (1) s. 19 illustrationer i texten samt 13 planscher. Trädhäftad med flikomslag. Falsreva vid ryggens övre del, annars i mycket fint skick. Tryckt med Monotype Garamond i två färger, rött och svart. Typografiska anvisningar för allt arbete av Jan Tschichold. “En vacker och välgjord bok i Wezätas fina skriftserie” Svensk Bokkonst 1955. “I föreliggande häfte publicerar Tschichold för första gången resultatet av en undersökning på ett av bokgestaltningens mest centrala områden och framlägger samtidigt sina synpunkter i frågan om bokformatens standardisering”. Wezätas Skriftserie Nr 7. (N. L. Scotland Jan Tschichold s. 73, Klemke s. 286).
|
Förstora bild
|
|
|
Typografi & Grafisk Form
|
|
tschichold, jan:
Ändamålsenliga och vackra trycksaker genom god typografi
Bonniers, Stockholm 1965. 106, (1) s. Svart, gulddekorerat pappband med blek rygg. Nött rygghuvud. Tejpspår vid ryggens nedre del. Stämplar på försättsbladet. Illustrerad. Svenska utgåvan av ”Erfreuliche Drucksachen durch gute Typographie”. Förord av Erik Ellegaard Frederiksen, som var Jan Tschicholds assistent på Penguin Books. ”... an introduction for the general reader to the appreciation of good design in lettering and printing, with excellent illustrations of ‘right’ and ‘wrong’ in shapes of letters and the arrangement of type, margins and illustrations.” R. McLean s. 114. ”Denna lilla bok kan kanske bidra till att antalet typografiska missfoster minskas och att så småningom en viss typografisk kultur växer fram. Ty idag kan man nästan tala om barbari på detta område.” Jan Tschichold ur förordet. (N. L. Scotland Jan Tschichold s. 74).
|
|
|
Typografi & Grafisk Form
|
|
tschichold, jan:
Ändamålsenliga och vackra trycksaker genom god typografi
Bonniers, Stockholm 1965. 106, (1) s. Svart, gulddekorerat pappband. Namnteckning på titelsidan. För- och understrykningar i texten. Svenska utgåvan av ”Erfreuliche Drucksachen durch gute Typographie”. Förord av Erik Ellegaard Frederiksen, som var Jan Tschicholds assistent på Penguin Books. ”... an introduction for the general reader to the appreciation of good design in lettering and printing, with excellent illustrations of ‘right’ and ‘wrong’ in shapes of letters and the arrangement of type, margins and illustrations.” R. McLean s. 114. ”Denna lilla bok kan kanske bidra till att antalet typografiska missfoster minskas och att så småningom en viss typografisk kultur växer fram. Ty idag kan man nästan tala om barbari på detta område.” Jan Tschichold ur förordet. (N. L. Scotland Jan Tschichold s. 74).
|
|
|
Typografi & Grafisk Form
|
|
tschichold, jan:
God och dålig typografi
Wezäta, Göteborg 1947. 20 s. Stänkmarmorerade flikomslag med pappersetikett på främre omslag. Tryckt i två färger, rött och svart. Jan Tschichold formulerar här 15 grundregler för god typografi. Wezätas Skriftserie nr 2. (N. L. Scotland Jan Tschichold s. 66, 67 & 73). Ursprungligen en uppsats, ‘Von schlechter und guter Typographie’, publicerad i den schweiziska årsboken Publicité [1945] men både Klemke och N. L. Scotland Jan Tschichold listar en uppsats ‘Von guter und schlechter Typographie’ 1937/38. Fel titel på uppsatsen men det upprepar båda i fallet Publicité [1945]. Ovanligare än ‘Bokens proportioner’ i samma serie. Det går tre stycken av nämnda på en ‘God och dålig typografi’.
|
|
|
Bokstavsformer & typsnitt | Typografi & Grafisk Form
|
|
tschichold, jan:
Schriftkunde, Schreibübungen und Skizzieren für Setzer
Benno Schwabe, Basel 1942. 80 s. Grönt gulddekorerat pappband. Blekt med skadad rygg. Några blyertsnoteringar [Erik Lindegren]. Stämpel på försättsbladet. Illustrerad. Typografi av J. T. Originalutgåvan.R. McLean: “It is, again an admirable and handy little introduction to the knowledge of lettering and type, beautifully designed and printed: no such book existed in England at that time.” (N. L. Scotland Jan Tschichold sid. 72).
|
|
|
Typografi & Grafisk Form
|
|
tschichold, jan:
Som voks i skaperens hender og Kan typografien påvirkes av den skapende kunst
Det Grafiske Bibliotek, Bergen 1955. 24 s. Styva flikomslag. Monterat porträtt av Jan Tschichold, vinjetter. Tryckt i rött och svart vid Boktrykkerfagskolen i Bergen i 100 numrerade ex, detta bär nr. 40, som nyårshälsning.Två artiklar av Jan Tschichold. (Ej i N. L. Scotland Jan Tschichold).
|
|
|
Typografi & Grafisk Form
|
|
tschichold, jan:
Was jedermann vom Buchdruck wissen sollte
Birkhäuser, Basel 1949. 72 s. Välbevarat pappband med skadat skyddsomslag. Illustrerad. Exlibris (Per A. Sjögren). Originalutgåvan. (N. L. Scotland Jan Tschichold nr 99 & s. 73).
|
|
|
Typografi & Grafisk Form | Bokstavsformer & typsnitt
|
|
tschichold, jan:
Schriftkunde, Schreibübungen und Skizzieren für Setzer
Benno Schwabe, 1942 Basel. 80 s. Blekt pappband med smårevat skyddsomslag. Illustrerad. Exlibris (Åke Meyerson). Originalutgåvan.Typografi av J.T. R. McLean: “It is, again an admirable and handy little introduction to the knowledge of lettering and type, beautifully designed and printed: no such book existed in England at that time.” (N. L. Scotland Jan Tschichold sid. 72).
|
|
|