STOCKHOLMIANA. 2010-08-19
Priser i SEK.
ABF. Stockholm under 100 år. Studiecirkelbok. Utan år. 4:o. 55s. Stencilerad med omslag. Ill. Om Skansens hus. E. 75
ABF. Gamla Stockholmshus på Södermalm. Stadsbildning och bostäder i Stockholmskvarteret. Hantverkare och handelsmän i stadskvarteret. Utan år. 4:o. Stenciler med omsl. Ill. 26+20+19s. E. 125
Kollas AHNLUND,Nils. Ladugårdslandet./SKOGLUND,Simon. Hedvig Eleonora församling efter 1906. 1937. Till 200-årsminnet 1737-1937. Ill. Ohpergbd. Främre omslag och rättelser medb. Nr 77/100 ex. Stor 8:o. Namn på försättsbl. Trol.Leonard Gustafsson bokb. där ägaren Bertil Löfgren arbetade. E. 200
AHNLUND,Nils. Stockholms historia före Gustav Vasa. 1953. Ill. Dek.okbd. 4:o. E. 350
AHNLUND,Nils. Dito. Ohfrbd. Sko. 450
AHNLUND,Nils. Oljoberget och Ladugårdsgärde. 1924. presskl. 60
AJKAY,Anna von. Fersenska palatset. Tradition och förnyelse på Blasieholmen. 1977. Okbd. Sko. Liten 4:o. Ill. 125
ALKMAN,Annastina. När gräset var grönt.. Minnen från ett oscariskt barndomshem. 1965. Ill. Okbd. Liten 4:o. 100
ALM,H. Djurgårdsstaden - en trehundraårig idyll. 1964. Ill. Tvär 8:o. Ohkbd. Sko. +E. 125
ALM,H. Källaren Den Gyldene Freden grundad 1722. 1947. Ill. 50
ALM,H. Murgesällerna i Stockholm. 1944. Ill. 144s. 90
ANCKER,Bo. Mormors porter. Stockholmsminnen från 20-talet. 1965. Ill. Oppbd. Sko. +E. 75
ANCKER,Bo. 21 Promenader i Stockholm. 1977. Ill. Obd. +E. 75
ANCKER,Bo. Utkanter. 21 Promenader i Stockholm 2. I de närmaste omgivningarna. 1979. Ill. Obd. 75
ANCKER,Bo. Vattenvägar. 21 Promenader i Stockholm 3. På och utmed våra vattenvägar. 1980. Ill. Obd. 75
ANCKER,Bo. Turkiska paviljongen. Berättelser från Stockholm med omnejd. 1978. Ill. Okbd. Sko. 90
ANDERSON,Burnett. Stockholm. Capital and crossroads. 1953. Ill. Dek.okbd. E. 90
ANORDNINGAR FÖR RENING AV AVLOPPSVATTNET I STOCKHOLM, Förslag till… Utredning...Gatukontoret. 1931. Ill. Kartor. Stadskollegiets utlåtanden och memorial. Bihang. Nr 48. E. 250
APOTEKARNES MINERALVATTENS AKTIEBOLAG 1875-1935. Minnesskrift. 1935. Ill. Ohfrbd med blekt rygg. Stor 8:o. E. 150
ARFVIDSSON,Sverker/ULLMAN,Klara. Gamla Stan (The Old Town). Uppför gränder nerför brinkar. 1984. Ill. Okbd. Liten 4:o. 128s. 150
ASKLUND,Erik. Skeppsholmen. Ill. av Georg Lagerstedt. 1950. Ouppsk. 150
ASKLUND,Erik. Stad i Norden. Ill. av Georg Lagerstedt. 1941. 150
ASKLUND,Erik. Se min stad. Stockholmsbilder. Med teckningar av Charles Gl. Behrens. 1953. Operg.ryggsbd. Skrift på försättsblad. +E. 150
ASKLUND,Erik. Staden mellan broarna. 1965. Ill.av G.Erkner. Ohkbd. Sko. Tv.8:o. +E. 125
ASKLUND,Erik. Stockholm sommarstaden. 1946. Foto K.W.Gullers. Oklrbd. 4:o. +E. 150
ASKLUND,Erik. Under Stockholms broar. Ill.av Gunnar Erkner. 1964. Dek.okbd med ngt. solk. sko. Liten 4:o. 75
ASKLUND,Erik. Stockholm bakom fasaden. Foto KW Gullers. Okartbd. Klotrygg. 1949. 4:o. 100
AUREN,Sven (Griggs). Livet i Stockholm. Människor i närbild. 1942. Ill. Ohkbd. Omslag medb. E. 200
AUREN,Sven. Stockholmspromenad. Fotoill. av Lennart Bernadotte. 1938. Ngt nött omslagsrygg. E. 50
/AXEL-NILSSON,Göran/. Från tull till tull. Stockholmsvandringar av Mårten Holk. 1945. Ill. +E. 150
BERGMAN,Bengt. Stockholm genom tiderna. Kulturhistoriska detaljer av sevärdheter i Stockholm. Färder i Stockholmstrakten. 1937. Ill. Okartbd med klotrygg. E. 150
BERGKVIST,Sven O./MELLIN,Dan. I klarabohemernas värld. 1993. Ill. Obd. 150
BEYRON,Ulla.Stockholm i gasljus. Ill. av Kurt Jungstedt.1962. Ohkbd. Sko. +E. 90
BILLBERGS BOKHANDEL. (Upplagor 1000 ex.) nr 1-5,7-10,15-16,19 i vackra Leonard Gustafsson-band. Hfrbd. // d.v.s. pärmframkant helt skinnskodd. E.
ANCKER,Bo. Bortom stadens yttersta staket. 1965. Ill. Hfrbd. //. Omsl. medb. Billbergs BH nr 3. LG:bd. 200
BAEHRENDTZ,Nils Erik. Lägenheten Skansen och dess invånare. 1978. Ill. Hfrbd. //. Omsl.medb. Billbergs BH nr 16. LG:bd. 200
BERGENGREN,Kurt. Ro i Österled. 1966. Ill. Yrsa Bergengren. 1966. Hfrbd. //. Omsl.medb. Billbergs BH nr 4. LG:bd. 200
EKLUND,Hans. Erik Wessel-Fougstedts Stockholmsbilder. 1981. Ill. Hfrbd. //. Omsl.medb. Billbergs BH nr 19. LG:bd. Bunden med: SWAHN,Jan-Öjvind. Nu är det Jul igen. Korta notiser om julseder. Nordiska Museet 1981. 250
FOERSTER,Svante tx /LINDROTH,Björn Ill. Nederland mindre. 1972. 4:o. Hfrbd. //. Omsl. medb. Billbergs Bokhandel Nr 10. LG:bd. 200
FOGELSTRÖM,P.A. Ladugårdslandet som blev Östermalm. Ill. Stig Claesson. 1964. Hfrbd. //. Omsl.medb. Billbergs BH nr 2. LG:bd. 200
FRIDELL,Axel. - HASKEL,Karl. Axel Fridell som stockholmsskildrare. 1976. Obd. //. Omsl.medb. Billbergs BH nr 14. 300
LYSHOLM,Gustaf Adolf. En pojke på Östermalm. 1967. Hfrbd. //. Omsl. medb. Billbergs BH nr 5. LG:bd. 200
JÄRBE,Bengt. Med Fredrika Bremer och flyttkärra i 1800-talets Stockholm. 1971. Ill. Hfrbd. //. Omsl.medb. Billbergs BH nr 9. LG:bd. 200
ÅBERG,Alf. Skansen och Borgen. Ladugårdsgärde som militär övningsplats. 1969. Ill. Hfrbd. //. Omsl.medb. Billbergs BH nr 7. LG:bd. 200
BIÖRNSTAD,Arne. Djurgårdsbron 1690-1977. 1977. Ill. Okbd. Sko.Tv.8:o. 75
BLASIEHOLMSKYRKAN. Minnesskrift vid Blasieholmskyrkans 50-årsjub. 1918. Ill. Okbd. 4:o. E. 150
BLASIEHOLMSKYRKAN. Vårdkasen på Blasieholmen. Blasieholmskyrkan 75 år. 1868-1943. 1942. Ill. Ohkbd. Sko. E. 75
BLOMBERG,David. En 90-talsyngling. 1950. Ill. Dedikation. 65
BONNIER,Jytte. Manilla. Innanför murarna. 1993. Ill. Okbd. Sko. 60
BRANDT,Gustaf. Några blad ur Skeppsholms församlings historia. 1942. Ill. 4:o. E. 90
BRING,S. Anders och Pehr Bjurholms bryggerier. 1949. Ill. Ouppsk. Bidrag till Stockholms Bryggeriers historia V. Ngt naggat omslag. 4:o. E. 150
BRING,S./SIMONSSON,S. Grönwalls bryggeri, Nürnbergs bryggeri och Wienerbryggeriet. 1956. Ill. Delvis ouppsk. 4:o. Bidrag till Stockholms Bryggeriers historia VI. E. 200
BRING/SIMONSSON/THUNEUS/BJÖRKBOM. S:t Eriks bryggeri. Pilsener-bryggeriet, Gustaf Piehls bryggeri, F.W.Billes bryggeri m.fl. AB Stockholms Bryggerier 1889-1910. 1964. Ill. Ouppsk. 4:o. Bidrag till Stockholms Bryggeriers historia VII. E. 225
BRUNIUS,August. Det nya Stockholm. 1926. Ill. foto Rosenberg. Ngt nött omslag. 100
BRUNIUS,August. Det nya Stockholm. 1926. Ill.foto Rosenberg. Hfrbd. Fr. omslag medb. 250
BURMAN,Conny. Minnen. 1904. Ill. 276s. 150
BYSTRÖM,Olof. Tre nyfunna Stockholmsutsikter. Ill. 36s. Särtr. S:t Eriks årsbok 1948. 35.
BÅÅTH,L.M. Helgeandsholmen och Norrström från äldsta tid till våra dagar I-II. 1916-18. Ill. 2 vol. linnebd. 4:o. Omsl. medb. 600
BÅÅTH,L.M.& MUNTHE,A. Kungl.Statskontoret 1680-1930. 1930. Ill. 4:o. Ngt naggat omslag. E. 100
CARLÉN,Octavia. Stockholms slott och dess historiska minnen. 3u 1875. Ill. Ngt nött och solkigt oppbd. 100
CEDERCRANTZ,Bror. Berättelse om ett hus på Djurgården. Ill. 1985. 100
CLAESSON,Stig. Stockholmsbilder. 1975. Ill. Obd. Sko. Tv.4:o. 300
CLAESSON,Stig. Nya Stockholmsbilder. 1987. Ill. Obd. Sko. Tv.4:o. (Bilagt 1 signerad bild av Slottet Nr 5/350 ex). 700
CRONSTRÖM,Monica. Inom Tullarna. En bilderbok om Stockholm. 1978. Ill. Obd. Sko. Tv.4:o. 250
DAHLGREN,E.W. Utg. Stockholm. Sveriges hufvudstad skildrad med anledning af Allmänna Konst- och Industriutställningen 1897 I-III. 1897. 3 vol. okbd. 4:o. Illustrationer och kartor. 900
DET FRAMTIDA STOCKHOLM. Riktlinjer för Stockholms generalplan. Utg. av Sven Markelius m.fl. 1946. Ill. 90
DICKSON,Robert. Minnen. 1920. E. 65
DROTTNINGGATAN FÖRR OCH NU. Utg. av Drottninggatans förening med anl. av dess 25 årsjubileum 1922-1947. 1947. Ill. 75
DROTTNINGHOLM. En konstbok från Nationalmuseum red. av Boo von Malmborg. 1966. Årsbok XIII. Ill. Okbd. Sko. Liten 4:o. 150
EDQUIST,Märta. Petrus Diderici Ahrenbechius och hans tid. Bilder ur Stockholms kyrko- och församlingsliv på 1600-talet. 1943. Ill. Ohkbd. Stor 8:o. Nr 70/ 115 ex. E. 250
EHRENSVÄRD,Ulla. Kungl. Humlegården. 1970. Ill. Billbergs nr 8. 50
EKLUND,Hans. Stockholmstavlor. 1975. Ill. 75
EKSTRÖM,Margareta. Om naturen på Stora Skuggan. 1979. Ill. Oppbd. Sko. 75
ENGELBREKTS FÖRSAMLING 25 ÅR. Minnesskrift. 1931. Ill. 4:o. Ouppsk. E. 150
ENGELBREKTSKYRKAN I ORD OCH BILD. Av bl.a. arkitekten Li Wahlman. 1925. Ill. 4:o. 24s.+pl. Ouppsk. E. 75
ENGELBREKTSKYRKAN. Minnesskrift vid kyrkoinvigningen den 25.1.1914. 1914. Ill. 36s. 4:o. E. 90
ENGZELIUS,Sixten. Stadsbudskårens krönika 1890-1930. 1930. Ill. Dek. okbd. E. 125
ERIXON,Sigurd. Stockholms hamnarbetare före fackföreningsrörelsens genombrott. En etnologisk studie. 1949. Ill. Nött omslag. 4:o. E. 75
ERSTA 1851-1951. Bildrapsodi av Sven-Åke Rosenberg. 1951. Ill. E. 75
FERLIN,P.R. Stockholms Stad i juridiskt, administrativt, statistiskt och borgerligt hänseende I-II. 1858. 2 vol. nötta hfrbd. Dek. ryggar. 600
FERSENSKA PALATSET. Renovering och tillbyggnad. 1977. Ill. Okbd. Sko. +E. 90
FLODH,Elis. Hur vi gjorde Stockholm beboeligt. Stockholms kommunalarbetares samorganisation under 60 år. Västerås 1960. Oskinnbd. Sko. Främre omslag medb. Ill. E. 150
FLYGARE,Sten. 10 fotomotiv öfver den vackra staden Stockholm 1898-1930. Utan år. Mapp med lösa planscher. Tv.4:o. 100
FOGELSTRÖM,P.A. En bok om Kungsholmen. 12-13 tus.1965. Ill. Slas. Obd. Sko. 300
FOGELSTRÖM,P.A. En bok om Stockholm. 1978. Ill. av Slas. Okbd. Sko. Ded. 4:o. E. 350
FOGELSTRÖM,P.A. Okänt Stockholm. En antologi. 13-14 tus.1967. Ill. Oppbd. Sko. +E. 90
FOGELSTRÖM,P.A. Söder om Tullen. 1969. Ill. Stig Claesson. Oppbd. Liten 4:o. +E. 200
FORSBERG,Arne. Stad mellan strömmar. 1971. Ill. +E. 50
FORSSTRAND,Carl. De tre gracerna. Minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm. 1912. Solk. och nött omsl. Fuktfl. 50
FORSSTRAND,Carl. Den siste rikskanslern och hans döttrar samt andra gustavianska minnen. 1927. 75
FORSSTRAND,Carl. Från Slottsbacken till Ladugårdslandet. 1921. Ill. Hkbd. Fr.omsl.medb. 150
FORSSTRAND,Carl. Köpmanshus i Gamla Stockholm. 1917. Ill. Ded. Ouppsk. E. 125
FORSSTRAND,Carl. Linné i Stockholm. 1915. Ill. 210s. Ded. till August Brunius från författaren. 150
FORSSTRAND,Carl. Malmgårdar och sommarnöjen. 1919. Ill. +E. 60
FORSSTRAND,Carl. Mina herrgårdsminnen. 1928. Ill. Dek. okbd. Främre omslag medb. 150
FORSSTRAND,Carl. Sophie Hagman och hennes samtida. Några anteckningar från det gustavianska Stockholm. 2 uppl. 1911. Ill. E. 90
FORSSTRAND,Carl. Dito. Hfrbd med ryggdekor i guld. Övre guldsnitt. Omslag medbundna. 250
FORSSTRAND,Carl. Storborgare och Stadsmajorer.1918.Ill. Dek. okbd. Främre omslag medb. 175
FORSSTRAND,Carl. Dito. Hkbd. E. 150
FORSSTRAND,Carl. Vid sjuttio år. 1924. Ill. E. 60
FORSSTRAND,Carl. Dito. Dek. okbd. Främre omslag medb. E. 125
FRÅN KUSK TILL AUTOPILOT. Minnesskrift utg. till Spårvägspersonalens Samorg. 50-årsjubileum. 1966. Ill. 75
FRÖLÉN,Dan. Bland storborgare och småfolk i det gamla Stockholm. 1935. Ouppsk. 75
FÖR STOCKHOLMS SKULL. En skrift om Blasieholmsleden. 1945. Ill. E. 45
GAMLA KONSTFACK. En liten rundvandring. 1957. Olinnebd. Ill. 4:o. Se arkitekturhylla. +E. 250
GAMLA STAN. Principförslag till sanering av staden mellan broarna framlagt av 1960 års kommitté för Gamla Stan. 1963. Ill. E. 75
GATOR, ALLMÄNNA PLATSER OCH KVARTER I STOCKHOLM 1961. Officiell förteckning. Med uppgifter om stadens areal. 1961. Lätt fuktskadad i underkant. E. 75
GJÖRWELL,C.C. En Stockholmskrönika ur C.C.Gjörwells brev.. utg. av Otto Sylwan. 1757-1778. 1920. Ngt nött omslag. E. 75
GJÖRWELL,C.C. Dito. Hkbd. Främre omslag medb. E. 125
GOD MORGON STOCKHOLM. Utg. av Dagens Nyheter. 1971. Ill. Liten 4:o. E. 35
GRANDIEN,Bo. Stockholm i lågor. 1968. Ill. 75
GRANDIEN,Bo. Stockholmsblad. 1983. (1000 ex). Smal 8:o. Ett urval av förf. marginalrutor i SvD år 1960-65. Förord Per Wästberg. 60
GRANLUND,Ingegerd. På den tiden. 1959. Ill. Ohkbd. Omsl. medb. +E. 125
GUINCHARD,J. Stockholms Stads Statistiska Kontor 1905-1930. Några minnesord. 1930. Ill. E. 50
GULLERS,P.& OSTWALD,K. Den överkörda gatan. Samtal och bilder från S:t Eriksgatan i Stockholm. 1972. Ill. +E. 50
GUMAELIUS. S.Gumaelius Annonsbyrå 1877-1927. 1927. Ill. Dek. oppbd. 4:o. E. 225
HALL,Thomas. Stockholms förutsättningar och uppkomst. En studie i medeltida urbanism. 1972. Aa. Kartill. E. 90
HALLMAN,Mila. Hovmålaren och hans hustru. 1925. E. 75
HALLMAN,Mila. Målare och urmakare. Flickor och lösdrivare. Historier från gamla Stockholm. 1916. Hfrbd med gulddek. rygg. Främre omslag medb. (Nerman). E. 225
HALLMAN,Mila. Agneta Uggla. En tidsbild från 1700-talet. 1923. Hfrbd. E. 175
HALLMAN,Mila. Jan Klopper och hans hustru.. 1912. Ngt naggat omslag. E. 50
HANDEL OCH NÄRINGSLIV I STOCKHOLM. 1948. Ill. Ohkbd. E. 150
HANSSON,Hans. Återfunnen. Verklighetsskildringar ur Stockholmslifvet. 1897. Ill. Dek. okbd. 75
HANSSON,Hans. Stockholms stadsmurar. 1956. Ill. Några förstrykn. 2E. 150
HANSSON,Hans. Med tunnelbanan till medeltiden. 1960. Ill. 150
HANSSON,Hans. Med tunnelbanan till medeltiden. 1960. Ill. Obd. Sko. +E. 200
HANSSON,Sigfrid. Minnesskrift. Folkets Hus i Stockholm 1901-26. 1926. Ill. 4:o. E. 125
HANTVERKARE I STOCKHOLM med omnejd. Konst och hantverk. Porträttgalleri. 1937. Ill. Ngt nött ohfrbd. 426s. E. 200
HASSELBLAD,Björn. Stockholmsgator. På upptäcktsfärd bland Stockholms gatuskyltar. Ill. S.Rydén. 2u 1963. Dek. okbd. E. 100
HEDBERG,Frans. Stockholmslif och Skärgårdsluft. Nya berättelser. 1886. Ngt solk. blindpräglat okbd. 75
HEIMER,Oscar. Bilder från Stockholms malmar 1894-1912. Ill.okbd. 4:o. 145s. 250
HENRIKSON,Alf. Fotograf Elmblad. 1968. Ill. Tvär 8:o. 50
HENRIKSON,Alf. Fotograf Elmblad. 1968. Ill. Tvär 8:o. Obd. 75
HENRIKSON,Alf. Storkyrkan. En svensk krönika. 1979. Ill. Hasse Eriksson. Okbd. Sko. +E. 125
HENTZEL/SAHLBERG/SELLING. Mälardrottningens underliga öden. 1939. Ill. Ohfrbd. 4:o. E. 400
HILLESTRÖM,Gustaf. Drottningholmsteatern förr och nu. Fotoill. Lennart af Petersén. 1980. Liten 4:o. Text svensk/engelsk. 128s. Ded. från förf. 120
HIRDMAN,Yvonne. Magfrågan. Mat som mål och medel i Stockholm 1870-1920. 1983. Ill. Okbd. Sko. 90
HISTORIA KRING STOCKHOLM. 1967. Ill. Pocket. +E. 40
HODELL,Björn. Wärdshus förbi. Ill. av Olof Ek. 1945. +E. 90
HOLM,Anny. En Stockholmsflickas dagbok. Ill. 1983. Okbd. 75
HORN,Vivi. Roslagstull. 1958. Ill. Ouppsk. E. 75
HUFVUDSTADEN 75 ÅR 1915-1990. 1990. Ill. Okbd. 90
HÅKANSON,N.H.Ossian. På kuskbock och vid bilratt. Ur Stockholms trafiklivs historia. Festskrift...1927. Ill. Ohfrbd. Främre omslag medb. Stor 8:o. 350
HÄGGQVIST,Arne. Stockholm a la carte 1964-65. Ill. E. 50
HÖJER,Torgny. Stockholms stads Drätselkommission 1818-64 och Börs-, bro- och hamnbyggnadskommitterade 1815-46. 1953. Ded. Delvis ouppsk. E. 150
HÖÖK,Marianne. Stockholmskärlek. Ill. foto H.Hammarskiöld. 1953. 75
JOHANSSON,Gotthard. Trettiotalets Stockholm. Samfundet St. Erik 1942. Ill. 76s. 90
JOHANSSON,G./REHNBERG,M./SELLING,G. Ur svenska hjärtans djup.. Bilder från Oscar II:s Stockholm. 1953. Ill. Ohfrbd. Omslag medb. 4:o. +E. 350
JOHNSSON,Joh.W. Lilla Stadsmissionsboken. En orientering i Stadsmissionens arbete. 1947. Ill. E. 50
JOHNSSON,Joh.W. Medan dagen varar.. Bilder ur Stadsmissionens arbete. Årsredogorelse. 1934-35. 1936. Ill. E. 50
JOSEPHSON,Ragnar. Stadsbyggnadskonst i Stockholm intill år 1800. Aa. 1918. Ill. Nött hkbd. E. 150
JURIDISKA KLUBBEN I STOCKHOLM 25 ÅR. 1960. Porträtt. E. 50
JÄRBE,Bengt. Sagornas och sägnernas Stockholm. 1969. Ill. Okbd. Sko. Liten 4:o. 200
KFUM. Ungdom i Stor-Stockholm. KFUM:s Stockholmsdistrikts årsbok 1950. Ill. Exkl. skinnbd av Bertil Löfgren på L.Gustafssons bokbinderi. Guldsnitt. Kassett. E. 200
KLARA I FÖRVANDLING. Tretton Klaravänner berättar. 1965. Ill. av Bertil Kumlien. Ohkbd. Sko. +E. 75
KOMMUNAL FÖRFATTNINGSHANDBOK FÖR STOCKHOLM 3. Författningar rörande Stockholms ordnings- och polisväsen. 1931. Ohkbd. 1178s. E. 250
KONTOR OCH HANDEL I STOCKHOLM. Minnesskrift utg. av Kontors- och Handelsanställdas förening. 1937. Ill. E. 125
LAMM,Martin. August Blanche som Stockholmsskildrare. 1950. Ill. Oppbd. Sko. +E. 75
LANGENFELT,Gösta. Staden vid de ljusa vattnen. 700 år i Stockholm. 1953. Ill. Ohkbd. Sko. +E. 90
LARSSON,Yngve. På marsch mot demokratin. Från hundragradig skala till allmän rösträtt. (1900-1920). 1967. Ill. Okbd. Stor 8:o. E. 200
LEANDER,Sigfrid. Under Arbetareinstitutets tak 1880-1955. 1955. Ill. Ouppsk. E. 100
LEVANDE STAD. En bok om Stockholm tillägnad Carl Albert Anderson. 1959. Ill. av A.Hallman. Ohkbd. 4:o. 2E. 250
LILJEHOLMENS STEARINFABRIK.- FORSSELL,Nils. Liljeholmens Stearinfabrik 1839-1939. Minnesskrift.. Del I. Lars Johan Hiertas tid 1839-1872. 1939. Ill. Liten 4:o. E. 225
LINDBERG,Ernst-Folke. Gunnar Hazelius och Nordiska Museets installations-fråga. 1957. Ill. Särtryck ur RIG. 50
LINDBLAD,Eric. Djurgårdsår. Utan år. Ill. av förf. 50
LINDBLAD,Eric. Djurgårdsår. 1956. Ill. av förf. Ouppsk. E. 90
LINDBLAD,Eric. Djurgårdsår. 1956. Ill. av förf. Obd. Sko. Ded. E. 90
LINDBLOM,Andreas. Utsikt från Skansen. 1954. Ill. 216s. 50
LINDER,Gurli. På den tiden. Några bilder från 1870-talets Stockholm. 1924. Ill. E. 90
LINDER,Gurli. På den tiden. Några bilder från 1870-talets Stockholm. 1924. Ill. Dek. okbd. 130
LINDHAGEN,Anna. Idyller och utsikter. Bilder från Stockholms natur och bebyggelse. 1923. Ill. 4:o. Ngt naggat omslag. 75
LINDHAGEN,Anna. Dito. Ohfrbd. E. 150
LINDORM,Per-Erik. Stockholm genom sju sekler. Från Birger Jarl till Gustav VI Adolf. En bokfilm. 1951. 4:o. Oskinnbd. E. 450
LINDORM,Per-Erik. Stockholm genom sju sekler. Ohfrbd med ryggdekor. Ljusbrunt/Ljusblått skinn. Främre omslag medb. E. 350
LINDQUIST,David. Stockholms liturgiska tradition. Åbo 1951. E. 65
LINDSTRÖM-WALLERT,Bibbe. Waldemarsudde. Vandringar i parken. Ill. med teckningar. Text Gudrun Håkanson. Oppbd. Liten 4:o. +E. 75
LINDWALL,Bo. Prins Eugen och Djurgården. 1979. Ill. Skinnryggsbd. LG:bd. 200
LINDWALL,Bo. Riksdagen och konsten. 1990. Ill. Okbd. Liten 4:o. 150
LJUNGGREN,Hans. Hyddor och helgedomar i huvudstaden. Väckelserörelsens byggnader i Stockholm 1840-1990. 1992. Ill. Obd. Liten 4:o. 200
LUNDIN,Claes. En Stockholmspromenad på 1880-talet. 1963. Ill. 40
LUNDSTRÖM,N.S. Bostadsaktiebolaget Fridhem i Stockholm 1896-1946. 1946. Ill. Liten 4:o. (Uppl.250 ex). E. 150
MARCUS,M. Stockholm som handels- och sjöfartsstad. Anteckningar till frågan om Stockholms kommersiella uppland. 1942. Ill. E. 90
MAURY,Lucien. Stockholm et Upsal. Paris 1913. Ill. Hfrbd. 4:o. 350
MEISSNER,Hjalmar. Gamla glada Stockholm. 1939. Ill. Stor 8:o. 125
MINNESSKRIFT. Logen Mälardrottningens minnesskrift vid Vasa ordens av Amerika Stockholmsbesök 1934. Ill. 4:o. E. 60
MINNESSKRIFT utg. av Svenska Stadsförbundets Tidskrift till 50-årsdagen av förordningen om kommunalstyrelse i stad utfärdande den 21.3.1862. 1912. Ill. 4:o. E. 200
MITT STOCKHOLM. 22 utlänningar ser på stan. 1959. Ill. Dek. obd. Sko. 150
MORRIS,Edita. Tvångströjan. En Stockholmsflickas minnen. 1979. Okbd. Sko. 60
MORRIS,Ira Nelson. Minnen från min ministertid i Stockholm 1914-23. 2u. 1923. 75
MUNTHE,Arne. Västra Södermalm från mitten av 1800-talet. Stadsdelen och församlingslivet. 1965. Ill. 534s. E. 200
MÄNNISKAN STADEN OCH LJUSET. En antologi i ord och bild utg. av Sthlms Elverk. Smst. av Staffan Timell. 1968. Okbd. Sko. +E. 75
NATIONALMUSEUM. Byggnaden och dess historia. 1976. Ill. Okbd. Sko. 75
NERMAN,Birger och Einar. Djurgården. Ett poesialbum. Ill. E.Nerman. 1954. Ohkbd. Ngt naggat sko. 75
NERMAN,Ture. Järnbärarna. En arbetarkårs historia. 1936. Ill. 90
NERMAN,Ture. Järnbärarna. En arbetarkårs historia. 1936. Ill. Ohlinnebd. 150
NIHLÉN,John. Slottet och ön. Vandringar kring Drottningholm. 1970. Ill. Bertil Kumlien. Oklrbd. Sko. +E. 90
NILSSON,John. Omkring en kyrka. Utg. i samband med Engelbrektskyrkans 50-årsjubileum. 1964. Fotoill. av Sten Didrik Bellander. Dek.ohkbd. Sko. Stor 8:o. E. 150
NILSSON,John. Drottningar och andra. En bok om Sophiahemmet. 1939. Ill. E. 75
NORDSTRÖM,Alf. Vindragarna. 1975. Ill. Stor 8:o. 75
NORDSTRÖM,L. En gammal Stockholmsfirmas historia. 1930. Ill. Hkbd. Främre omslag medb. E. 200
NORLANDER,Emil. Rännstensungar och storborgare. Stockholm under ett halvsekel. 1924. Ill. Ngt solk. omslag med namnteckning. E. 75
NORLANDER,Emil. Dito. 2u 1924. Kbd. 160
NÄSSTRÖM,Gustaf. 400 år på Danviken. 1951. Ill. Oppbd. +E. 125
NÄSSTRÖM,Gustaf & SELLING,Gösta. Södra Djurgården. 1930. Utg. av samfundet S:t Erik. 24s+ 71 bilder. 4:o. 125
OHLSSON,Werner. Olle Rospigg berättar. Minnen från Värmdö och Gamla Stan. 1965. Ouppsk. Ded. 90
OLJELUND,Ivan. Det hände på Kungsholmen. 1957. Okbd. FIB. E. 50
OLSON,Martin. Riddarholmskyrkan. Konsthistoriska Studier. 1918. Ill. Folio. Häftat ex. Nr 137 av 300 numrerade ex. 160s. + 67 planscher. 500
OSCARS FÖRSAMLING 50 ÅR. Minnesskrift. 1956. Ill. E. 125
PETTERKVIST,Lovisa. I Stockholm. 5u 1908. Hkbd. 75
RABENIUS,Olof. Mellan Stockholms strömdrag. 1943. Ill. Ngt naggat omslag. E. 60
RABENIUS,Olof. Dito. Ohlinnebd. Främre omslag medb. Ngt blekt pärm. +E. 125
REENSTIERNA,Märta Helena. Årstadagboken I-III. Del I i faksimil 1966. Okbd. Ill. 504s. samt karta. Del II-III 1949-53. 2 vol. ohfrbd med gulddekor. Ill. Främre omslag medbundna. 554+482s. Mycket gott skick. E. 1400.
REHNBERG,Mats. Blå Porten. Ett värdshus på Djurgården. 1977. Ill. Oppbd. Ingår även i Gastronomisk kalender 1977. +E. 60
REINIUS,Gunnar. Stockholm då och nu. 1965. Ill. Oklrbd. 4:o. 128s. 200
REINIUS,Gunnar & SELLING,Gösta. Ett svunnet Stockholm. Förord av Sigfrid Siwertz. 11-17 tus. 1961. Ill. Ohkbd. Främre omslag medb. 4:o. 2+E. 250
REUTERSVÄRD,Knut. Kadettlif på Karlberg för 50 år sedan. 1908. Ill. Ngt nött omslag med namnteckning. 75
RIKSARKIVET 1618-1968. Minnesskrift av Olof Jägerskiöld. Ill. Liten 4:o. Obd. 75
RISVEDEN,Bertil. 500 år på Görveln (Slott i Järfälla). 1991. Ill. Okbd. Sko. Stor 8:o. 184s. Nyskick. 150
ROSANDER,Lennart. ”att genom wälgärningar aftorka nödens och behofwens tårar”. Sabbatsbergs fattighus och hälsobrunn under tre århundraden. 1996. Ill. Obd. Liten 4:o. 150
/ROSENBLAD,Matthias B.K.V./ Från societets- och klubblifvet i Stockholm för 40 à 50 år sedan. Några minnen och anteckningar av -TS. 1906. Kbd. 125
ROSENGREN,Bernt. Den sprängda ligan. Roman om Söder. Ill. Jan Halldoff. 1969. Okbd. Sko. 75
ROSMAN,Holger. Handelskammarhuset. En översikt av dess historia. 1933. Ill. 4:o. Nr 65. E. 150
RUDBECK,T.G. Stockholm. Skildring af Hufvudstadens historia.. 1975 (1855). Ill. Rediviva. Okbd. 50
RUNNQUIST,Ingrid. Ett hus på Sveavägen. Från bullar till böcker. 1987. Ill. Okbd. Sko. 4:o. 150
RYDBERG,Olle. Från Årsta till Farsta. Ill. 1979. Obd. 75
RYDELIUS,Ellen & WÄGNER,Ria. Möte med Stockholm. 1950. Ill. av Gunnar Brusewitz samt foton. Ohkbd. Karta. E. 125
RYDELIUS,Ellen & WÄGNER,Ria. Möte med Stockholm från forntid till nutid. 1950. Ill. av Gunnar Brusewitz samt foton. Dek. oppbd. +E. 125
RYDEN,Runo. Mitt Stockholmsliv. 1982. Ill. Okbd. Sko. 90
RYDH,H. och SCHNITTGER,B. Där fädrens kummel stå I-II. En utfärdsbok för Stockholmstraktens fornlämningar. 1928. Ill. 2 vol. Del I i 2 uppl. +E. 100
SADOLIN,Ebbe. På vandring i Stockholm. 2 uppl. 1954. Ill. E. 100
SAMUELSSON,Eivor. Stockholms åkare genom tiderna. 1953. Ill. E. 75
SANDBERG,Harry. En södergrabb berättar. 1957. Ill. 50
S:T ERIKS ÅRSBOK. 1911-1918. 1917 med bakre omslag loss. 1920-1921,1923-1927,1931-1932,1940,1946,1948-1969,1972/73-1975,1977-1980. Pris på begäran.
SCHÜCK,Henrik. Stockholm vid fjortonhundratalets slut. 2u.1951. Ill. Delvis ouppsk. E. 150
SELANDER,Nils och Edvard. Carl XV:s glada dagar. Ur två gamla stockholmares anteckningar 1860-70 tal. 1927. Ill. 100
SELANDER,Nils och Edvard. Carl XV:s glada dagar. Ur två gamla stockholmares anteckningar 1860-70 tal. 1927. Ill. Ohkbd. 150
SELLING,Gösta. Esplanadsystemet och Albert Lindhagen. Stadsplanering i Stockholm åren 1857-1887. 1970. Kartor. Ohkbd. Tvär folio. Pappkassett. E. 850
SELLING,Gösta. Kungsholmen. 1926. Ill. 4:o. Utg. Samf.St.Erik. 100
SELLING,Gösta. Stockholms stads brandförsäkringskontors hus.. 1946. Ill. Dek.ohkbd. Liten 4:o. Lätt fuktskadad. E. 125
SELLING,Gösta. Säterier och gamla gårdar i Stockholmstrakten. 1928. Ill. 200s.+karta. Pressklipp. Stor 8:o. 250
SELLING,Gösta/JOHANSSON,Gotthard/AXEL-NILSSON,Göran. Stockholm i närbild. Från stormaktstiden till sekelskiftet. 1943. Ill. Dek. ohlinnebd. 4:o. +E. 300 (1 ex nytryck 150).
SELLING,Gösta/JOHANSSON,Gotthard/AXEL-NILSSON,Göran. Si Ulla dansar. En bilderbok om Bellmans Stockholm. 1945. Ill. Ngt blekt ohkbd. 4:o. 225
SERNANDER,Rutger. Stockholms Natur. 1926. Ill. 250
SETTERVALL,Å./FOGELMARCK,S./af PETERSENS,L. Stockholms Slott och dess konstskatter. 1950. Ill. Skinnbd dekorerat med kronor i guld. Kassett. 4:o. E. 650
SIÖCRONA,Vera. Mitt Gamla stan. Fotografi Karin Hallert. 2u 1967. Dek. okbd. Liten 4:o. 100
SJÖBERG,Gustav. Drottninghuset 1686-1936. 1940. Ill. 120
SJÖGREN,Otto. Sundstedt,A.V. En kulturbild från förra århundradets affärslif. 1912. Ouppsk. I Stockholm och Södertelje. Memoarer från slutet af förra århundradet I. +E. 75
SJÖLIN,Walter. I minnets ljus. Stockholms Handelsarbetarefackförening 1890-1950. 1950. Ill. Delvis ouppsk. E. 60
SKANSEN. Trettiotalets Skansen. Utveckling och omdaning under decenniet 1929-1939. 1939. Ill. Dek. olinnebd. 4:o. +E. 275
SKANSEN. Boken om Skansen. Red. Nils Baehrendtz. 1980. Ill. Obd. Sko. 150
SKANSEN.- THE STOCKHOLM SKANSEN. Text Andreas Lindblom. 1937. Ill. 4:o. E. 90
SKANSEN.- SKANSENBOKEN. Skansenföreningens publikation. 1930. Ill. Tv.4:o. Rotogravyr. 3-språkig. 100
SKANSEN.- SKANSENS HUS OCH GÅRDAR. 1953. Ill. Dek. obd. 408s. +E. 150
SL 100. 1976. Rikt ill. Okbd. Tvär 4:o. 100
SOFIA KYRKA. Minnesskrift vid kyrkoinvigningen den 18.3.1906. 1906 Ill. 4:o. E. 60
SOMMAR,Carl Olov. Stockholmspromenad med Strindberg. 1972. Ill. Obd. Bokvännerna. 90
SPÖKSLOTTET. Konst- och kulturhistoriska studier. 1927. Ill. 150
STADENS SÅNGER. Stockholmslyrik i urval av Erik Asklund. Ill. S.-O.Ehrén. 1962. Oppbd. Sko. 150
STADSFÖRNYELSE att bygga i Stockholm. Utg. AB Citybyggen. 1980. Ill. Obd. Tv. 4:o. 100
STAF,Nils. Nödhjälpskassan i Stockholm 1759-1959. 1959. Ill. E. 75
STAFBERGER,Elis. Dagar mörka och ljusa. En pingstväns memoarer. 1978. Ill. (Hagalund). 50
STENBERG,Ragnar. Strövtåg. 1954. Ill. +E. 50
STF. Stockholm. 1929. Ill. Kbd. E. 75
STF. Dito. Hfrbd. E. 125
STF. Resehandbok III. Stockholms, Södermanlands, Uppsala, Västmanlands, Örebro och Värmlands län. 1898. Okbd. E. 150
STIERNSTEDT,W.Gordon. Ett halvsekel. Anteckningar och personhistoriska minnesbilder omkring Stockholms Handelskammare 1902-1952. 1952. Ill. Stor 8:o. Fuktskadad i underkant. E. 75
STIFTSINDELNINGEN. Band 2. Bilagor. 1919. Kartor. Liten 4:o. Domkapitelskommittens betänkande II. E. 200
STOCKHOLM. Allhems landskapsbok. Text av Hans Beskow, Foto Erik Liljeroth. 1967. Ohfrbd. Ngt naggat sko. 138s.+ fotoplanschavdelning. Stor 4:o. 750
STOCKHOLM DYGNET RUNT. Antologi med olika författare för dygnets timmar. 1961. Ill. Ohkbd med ngt gulnat sko. +E. 50
STOCKHOLM I BERÄTTELSER OCH BILDER sammanst. av H.Åkerhielm. Ill. 1953. Stor 8:o. Tillskrifter. 50
STOCKHOLM UNDER FEMTIO ÅR. Stockholms stads fastighetsnämnd 1919-69. 1969. Ill. Okbd. Tv.4:o. 125
STOCKHOLMS BORGERSKAP. Historik av Forsstrand/Swahn/Magnuson. Porträtt och biografier. 1929. Ill. Dek. ohfrbd. 4:o. E. 350
STOCKHOLMS BYGGMÄSTAREFÖRENING 1889-1929. 1929. Ill. Dek. okbd. Lätt fuktskadad i underkant. E. 75
STOCKHOLMS BYGGNADER. En bok om arkitektur och stadsbild.. av H.O.Andersson och F.Bedoire. 3u 1977. Ill. Okbd. Sko. +E. 200
STOCKHOLMS BYGGNADSFÖRENING 100 ÅR. 1948. Ill. Okbd. 4:o. E. 300
STOCKHOLMS FASTIGHETSÄGAREFÖRENING 1870-1945. En minnesskrift. 1945. Ohkbd. Ill. 4:o. Ngt solkigt omslag. E. 125
STOCKHOLMS FOLK OCH FÖRSVAR UNDER 700 ÅR. 1953. Ill. 50
STOCKHOLMS FÖRSTA BAPTISTFÖRSAMLING 1854-1954. Minnesskrift utg. av E.Gehlin. 1954. Ill. Dek. oklrbd. E. 75
STOCKHOLMS GATUNAMN. Innerstaden. Red. av Stahre / Fogelström / Ferenius / Lundqvist. 1986. Ill. Obd. 200
STOCKHOLMS HISTORIA, Studier och handlingar rörande.. Del II. Utg. av Nils Ahnlund. 1953. E. 100
STOCKHOLMS HISTORIA, Studier och handlingar rörande.. Del III. Utg. av Nils Staf. 1966. Ouppsk. E. 150
STOCKHOLMS KONSERTHUS. Minnesskrift vid invigningen 7 april 1926. 1929. Ill. 4:o. Gulnat ngt nött omslag. +E. 75
STOCKHOLMS LÄN 1714-1964. Minnesskrift utg. av Sthlms läns kulturminnesråd. 1964. Ill. E. 75
STOCKHOLMS RÅDHUS OCH RÅD. Festskrift utgifven till minne af Nya Rådhusets invigning hösten 1915. I-II. Ill. 2 vol.4:o. Ngt nött omslag. (Del I beskrivning av byggnaden ritad av C.Westman.). 2E. 200
STOCKHOLMS SJUKHEM 100 ÅR. 1967. Ill. Okbd. Sko. E. 65
STOCKHOLMS STADS BYGGNADSNÄMNDS ÅRSBERÄTTELSE 1921. Årg.6. Ill. 36s. 50
STOCKHOLMS STADS TÄNKEBÖCKER 1474-1483 SAMT BURSPRÅK. 1917. Hkbd. Bibl. stämplar. XVI+574s. E. 250
STOCKHOLMS STADS TÄNKEBÖCKER FRÅN ÅR 1592 Del VII. 1608-13. 1964. E. 150
STOCKHOLMS STADS OCH NORRMALMS TÄNKEBÖCKER FRÅN ÅR 1592. Del VIII. 1614-15. 1966. Ouppsk. E. 150
- DITO. Del IX. 1616-17. 1968. Ouppsk. E. 150
- DITO. Del XI. 1619. 1974. Ouppsk. E. 150
STOCKHOLMS STADSFULLMÄKTIGES FEMTIOÅRSJUBILEUM 1913. Minnesskrift. 1913. Ohfrbd. 4:o. Med porträttgalleri och redogörelse för Stockholms stads utveckling efter tillkomsten av 1862 års kommunalförordning av GUINCHARD,J. Ill. och utvikbara kartor. Blekt rygg. Övre guldsnitt. E. 350
STOCKHOLMS STIFT I ORD OCH BILD. Minnesverk 1945. Ill. Kartor. 4:o. E. 90
STOCKHOLMS ÅRSRINGAR. En inblick i stadens framväxt. Text Magnus Andersson. Foto Nino Monastra. 1998. Obd. Liten 4:o. 256s. 200
STOCKHOLMSGILLET. Minnesskrift 1924-1934. 1934. Ill. Solkigt omslag. E. 50
STOCKHOLMSGILLET. Vårt Stockholm. 50 år 1914-64. 1964. Ill. E. 60
STOCKHOLMSMELODI. En antologi sammanst. av Evert Taube. Ill. av Ulla Sundin-Wickman. 1965. Ohkbd. 150
STOCKHOLMSMINNEN I STADSMUSEET. 1950. Ill. Ouppsk. Ngt naggat omslag. 2E. 100
STOCKHOLMSTRAKTENS NATUR- OCH KULTURMINNEN. 1935. Ill. Kartor. 150
STOCKHOLMSTRAKTENS VÄXTER. 1914. Ill. Okbd. 200
STORGATAN 10. 1991. Ill. Okbd. 4:o. 150
/STRIDSBERG,O.A./.- En gammal Stockholmares hågkomster från stad och skola. 2u 1951. Ill. av E.A.Forsström. 75
SWAHN,Waldemar. Haga från tjusarkonungens tid till våra dagar. 1922. Ill. 4:o. Oppbd. +E. 175
SVEDENBORG,Hedvig. Glimtar ur stockholmskt familjeliv på 70-80 talet. 1929. Ill. 90
SVERIGES KYRKOR. Stockholm band III hft 1. Konsthist. inventarium. Utg. av Sigurd Curman och Johnny Roosval. 1915. Ill. 4:o. Innehåller: Kungsholms kyrka bearb. M.Olsson. E. 150
SVERIGES KYRKOR. Stockholm band IV. Konsthistoriskt inventarium. Utg. av Sigurd Curman och Johnny Roosval. 1934. Ill. Ohfrbd. 4:o. 568s. Innehåller: Jakob, Johannes kyrka, St. Stefans kapell. E. 500
SVERIGES KYRKOR. Stockholm band VII hft 1. Konsthist. inventarium. Utg. av Sigurd Curman och Johnny Roosval. 1934. Ill. 4:o. Innehåller: Maria Magdalena kyrka av Efr.Lundmark. Naggat o. E. 150
SVESSE. Pennstreck ur Stockholmslifvet. 2 serien. 1911. 100
SÅNGERNA OM STOCKHOLM. Urval Erik Lindorm. Ill. Y,Berg. Ngt nött omslag. E. 60
SÖDERSJUKHUSET 50 ÅR. Ed. Matts Halldin. 1994. Ill. Obd. 4:o. E. 200
SÖRLIN,Anton. 20 vandringar i stockholmstrakten. Ill. 1930. Ouppsk. 50
TANKAR OCH OMDÖMEN OM STOCKHOLM. 1904. 4:o. 45 handskrivna uttalanden i faksimil. Utg. med anl. af och till förmån för den af HKH Kronprinsessan anordnade julmarknaden 1903. E. 150
TENGBOM,Ulf. Stockholms promenader. 1965. Ill. B.Gidstam. Forum-pocket. 50
THOR,Dagny och Erik. Smultronställen. Stockholmstrakten. Ill. 1971. 50
TIDNER,A. Palats och kåkar. Anteckningar om gamla Stockholm i våra dagar. 1917. Ill. Dek. okbd. Främre omslag medb. +E. 300
- DITO. Andra samlingen. 1920. 150
TINGSTEN,Karl. Stockholms renhållningsväsende från äldsta tider till våra dagar. 1911. Ill. 4:o. E. 200
TJERNELD,Staffan. Det romantiska 20-talet. Ill. 1963. Okbd. Sko. Främre omslag medb. Ded. 4:o 175
TJERNELD,Staffan. Stockholmsliv I-II. 1950. Ill. 2 vol. ohkbd. E. 500
TJERNELD,Staffan. Stockholmsliv I-II. 1950. Ill. 2 vol. röda ohfrbd. Främre omslag medb. 700
TJERNELD,Staffan. Stockholmsliv i vår tid. 1972. Ill. Dek. okbd. Skadat sko. 300
TJERNELD,Staffan. Södra Teatern. 1977. Ill. Obd. 150
TRENTER,Stig. Stig Trenters Stockholm. 1987. Rikt ill. Okbd. Sko. Liten 4:o. 150s. 250
TUNNELBANAN I STOCKHOLM. 1957. Ill. av Lasse Lindberg. 4:o. +E. 100
UR DEN GAMLA STOCKHOLMS POSTEN. En saml. artiklar. utg. av Elof Ehnmark. 1931. Ill. Ouppsk. E. 125
WAHLENBERG,Anna. Stockholmsfigurer på 90-talet. Lpz 1919. Silhuettillustrationer. Ngt solkigt omslag. +E. 50
WALLIN,N.B. En stockholmspojkes minnen till lands och sjöss. 1927. 50
WALLIN,Sigurd. Seglora Kyrka på Skansen. 1918. Ill. 100
WARGENTIN,Pehr. Stockholms stads historia intill Gustav Vasas tronbestigning. Utg. av Nils Östman. 1924. E. 90
WARGENTIN,Pehr. Dito. Linnebd. 125
WEI,K´ang Yu. Svenska resa 1904. 1970. Ill. 50
WENNERSTRÖM,Thorsten. Stockholms Borgargarde genom tiderna. Kulturhistorisk skildring. 1937. Ill. 4:o. 250
WESTER,Nils. Kungliga Politi- och Brandkommissionen. Studier rörande Stockholms stads politiväsen under 1700-talet. 1946. Ill. Ouppsk. Fuktskada i nedre ytterhörn. E. 75
WESTERMARK,Nils. En studie i Djurgårdens äldre historia - kulturlandskapets utveckling. 1970. Ill. E. 50
WETTERLING,A.C. Teckningar af Stockholm och dess närmaste omgifningar åren 1825 och 1826. 1948. Ill. Tv.4:o. +E. 150
WIDNER,Nils. Ecclesia Stockholmiensis. 1938. Ill. E. 75
WIGARDT,Gaby. Stockholms rond. Ill. av Sven Rydén. 1977. Dek. okbd. 232s. Tv.8:o. 150
WOLLIN,Nils G. Antikerna i Drottningholms park. 1964. Ill. Obd. 90
WRANGEL,F.U. Blasieholmen och dess inbyggare. 1894. Ill. Hfrbd. 325
WRANGEL,F.U. Dito. 2 uppl.1914. Ill. Hfrbd. Främre omslag medb. 250
WÄSTBERG,Per. Klara. En stadsdel i förvandling. Ill. L. af Petersens. 1957. Liten 4:o. 75
WÄSTBERG,Per. Kring Sturegatan 38. 1966. Ill. Tv.4:o. 50
WÄSTBERG,Per red. Kungsträdgården - en antologi. 1986. Ill. Okbd. Sko. 150
WÄSTBERG,Per. Östermalm. 2u 1962. Ill. foto Peterséns. Obd. Liten 4:o. 250
ZACKE,Brita. Koleraepidemien i Stockholm 1834. En socialhistorisk studie. 1971. Ill. Kartor i bakre pärmficka. Okbd. Naggat sko. 150
ZWEIGBERGK,Eva v. Stockholmspromenader. Ill. av Björn Berg. 1956. Ohkbd. Främre omslag medb. +E. 125
ZWEIGBERGK,Eva v. Upptäcktsfärd i Stockholm. Ill. av Björn Berg. 1957. Oppbd. Stor 8:o. 150
ÅKERHIELM,Helge. Förgången stad. Självbiografisk prosa. Ill. 1958. 50
ÅKERHIELM,Helge. Dito. Ill. Ohkbd. Sko. E. 75
ÖBERG,Hugo. Gruset grönskar. Stockholmskåserier o annat. 1911. Ouppsk. (Om bl.a. John Forsell och Carl Eldh). 60
ÖSTERMALM. Uppföljning av trafikomläggningen. 1974. Stencil. Ill. 4:o. E. 75
ÖSTMAN,Nils. Rosenbad. Christopher Thiels badhus och andra historier från gamla Stockholm. 1923. Ill. Naggat omslag. Dek. okbd. Främre omslag medb. 90