SVENSK POESI. 2010-08-27
E = Lager Ekengren. DSL = Serie: Den svenska lyriken. Se även under titeln Antologier nedan.
AHLIN,Margith. Poesiens källa. 1952. Ill.S.O.Rosen samt foton. Hfrbd. Fr.omsl.medb. E. 125
AHLMAN,Axel. Klinga och sköld. 1931. Omslag och vinjetter Simon Gate. E. 75
AHLMARK,Per. Visum. 1983. Okbd. Sko. Ded. på försättsblad från förf. till Lars Svensson (Biblioteksbokhandeln). 75
AL,Håkan. Käre NN. 1966. Ouppsk. E. 40
ALLWOOD,Martin S. Stationssamhället. 1948. E. 40
ALSON,Theodor. Rosor och cypresser. 1925. E. 40
ALSTRÖMER jr,Jonas. Dikter. 1889. Okbd. E. 60
ALVING,Fanny. (Maja X) Andra visboken. 1915. Rivet omsl. E. 50
AMMILON,Margit. Orakelsvar. 1940. E. 50
ANDERBERG,Bengt. Kristoffer. 1947. +E. 50
- Nattljus. Valda dikter 1945-85. 1985. Okbd. Ill. 75
- Fåglar. 2u 1946. 50
- Pittoreskt album. 1963. Ill.Olle Langlet. Oppbd. 60
ANDERSSON,Björn. Anteckningar kring en ostämd värld. 1968. 2+E. 30
ANDERSSON,Carl Erland. Gräs. 1977. E. 30
ANDERSSON,Dan. Visor och ballader. 1921. Hfrbd. Ngt nött. Ej Svarta BE. 60
- Visor och ballader. 7u 1950. Ill.E.Forseth. Ohkbd. E. 100
- Ballader och spelmansvisor. 1954. Urval Nils Ferlin. Ill. Oppbd. FIB:s lyrikklubb 2. 60
- Kolvaktarens visor. 1976. Faks. Obd. Sko 50
- Nattvandrare. 2 uppl.1979. Okbd. Sko 50
ANDERSSON,Hilding. Kuno Amérs skolår. En pedagogisk lärodikt. 1918. E. 50
ANDERSSON,Ingemar. Vattenflöjt. 1948. E. 50
ANDERSSON,Jones Erik. Blå Bergens Rike av Jones Erik i Ovanmyra. 1949. Ngt fuktpåverkad. E. 40
ANER,Gunvor. Ack Värmeland. 2u 1961. Ouppsk. +E. 50
- På kyrkbacken. 3u 1975. Ouppsk. 58s. Skrift på förtitel. +E. 50
- Värmlandsvers. 1959. +E. 50
ANTOLOGIER i serien DSL = Den svenska lyriken:
- GUSTAVIANSK LYRIK. 1941/1947. DSL. Blått ohfrbd. 412s. 2. 150
- ROMANTISKA SÅNGER OCH VISOR. Geijer, Almquist, Wennerberg m.fl. 1944. DSL. Rött ohfrbd. 288s. 150
- SVENSK LYRIK FÖRE BELLMAN. 1942. DSL. Rött ohfrbd. 338s. 150
- SVENSKA ROMANTIKER. Geijer, Atterbom, Stagnelius m.fl. Rött ohfrbd. 336s. 150
ANTONIO. Vad livet gav. 2u 1-2 saml. 1942-43. Oskinnbd. E. 75
APELQVIST,Anders. Det bortvända ansiktet. 1964. E. 30
ARB,Siv. Växelbruk. 1978. 50
ARBMAN,Olle. På blommande fjäll. 1952. E. 45
- Toner från Borgsjö dal. 2 uppl.1920. E. 40
ARENANDER,Britt. Dröm om verkligheten utanför Stockholm. 1974. 30
ARVIDSSON,Ingrid. Danser. 1951. E. 50
- Personligt bagage. 1975. E. 40
ARVIDSON,Stellan. I skorpionens tecken. 1927. Debut. Hkbd. Fr.omsl.medb. E. 150
- Jordglans. 1933. E. 60
- Linjen, en dikt om liv. U.å. E. 40
- Spiral. 1958. FIB 45. Oppbd. E. 40
ASKLUND,Erik. Prosadikter. 1958. FIB 43. Oppbd. E. 40
ASPENSTRÖM,Werner. Dikter under träden. 1956. Oklrbd. Sko. Ou. 150
- Dikter under träden. 1956. Ou. 90
- Om dagen om natten. 1961. Ou. 75
- Ordbok. 1976. Okbd. Sko 60
- Snölegend. +E. 90
- Sommar. Om naturen, människan och tidens gång. Ill. 1968. Oppbd. 130s. 75
- Under tiden. 1972. Ouppsk. E. 50
- -"- 1972. Obd. 60
- Dikter. 1997. DSL. Blått okbd. Sko. 310s. 150
- Dikter. 1986. Månpocket. 50
ASPLUND,Karl. Daphne. 1921. Hfrbd. Fr. omsl. medb. E. 125
- Hjältarna. 4u.1932. Hfrbd. Fr.omsl.medb. E. 125
ATTERBOM,P.D.A. Dikter i urval H.Forss. 1955. Obd. FIB lyrikklubb 16. 50
AXELSON,Sture. Bergsklättrare. 1975. Ouppsk. E. 40
BECKMAN,Ernst. Skilda toner. 1891. Hkbd. E. 60
BENGTSSON,Frans G. Dikter. 1950. Ill. G.Brusewitz. 244s. 75
- Dikter. 1950. Ill. G.Brusewitz. Ohkbd. Omsl. medb. 244s. 2. 125
- Dikter. 2u 1951. Ill. G.Brusewitz. Ohfrbd. Omsl. medb. 244s. 100
- Legenden om Babel. 1925. Ou. Ngt nött omslag. 122s. 150
- Tärningskast och Legenden om Babel. 1944. Ohkbd. Sko. 150
- Tärningskast. 1923. E. 150
BENGTSSON,Mats G. Det är bara en kvar. 1965. Ill. 4:o. 75
BENGTSSON,Ragnar. Förvandlingar. 1948. Ouppsk. E. 50
BERG,Anne Sofie. Ögontröst. 1967. E. 50
BERG,Ruben G:son. September. 1919. E. 50
BERGGREN,Tobias. Resor i din tystnad. 1976. Ouppsk. 60
BERGH,Ingrid. Världen fortsätter våra samtal. 1964. E. 30
BERGHAGEN,Lars. I mina blommiga sandaler. 1993. Ill. Okbd. Ded. till Maj Ödman från förf. 90
BERGLUND,Björn. Bogserbåten Håll-mej-i-handen. 1977. Delvis ouppsk. E. 50
BERGMAN,Bo. Dikter I-II. DSL. 1941. 2 vol. blå okbd. Fr. omslag medb. 180
- Dikter I-II. DSL. 1948-1946. 2 vol. blå okbd. Fr. omslag medb. 200
- Kedjan. 1966 ou. Okbd. Sko. Fr.omsl.medb. 75
- Makter. 7-8 tus.1962. Okbd med fuktskadat sko. Fr.omsl.medb. 50
- Äventyret. 1969. Naggat sko. Namn på förtitel. 50
- -"- 1969. Ouppsk. 65
- -"- 1969. Okbd. +E. 60
- -"- 1969. Okbd. Sko. 60
BERGMAN,Petter. Ord till musiken. 1956. 82s. 60
- Så länge krampen släpper. 1967 Ouppsk. 60
- Rader från Hässelby. 1986. Okbd. Sko 90
BERGMAN-LARBY,Marie-Anne. Dikter. 1956. E. 30
BERGNER,Tor. Nasarbok. Ill.Bert Olls. 1981. Okbd. Sko. E. 60
BERGSTRÖM,Berit. Dimensioner, dissektioner. 1967. Ouppsk. E. 30
BERGSTRÖM,Bernhard. Tondi. 1954. Ouppsk. E. 30
BING,Hans. Kommen från gjuteriet. 1960. Lång ded. 2E. 50
BJÖRKLUND,Ingeborg. Erotikon. Valda dikter. 1945. E. 50
- Hemligt budskap. 1938. Ded.till C.Brunius. E. 75
BJÖRKMAN,Carl. Domaredans. 1956. Ouppsk. 2E. 50
BJÖRLING,Gunnar. Och leker med skuggorna i sanden. Urval lyrik 1937-1947. Hfors 1947. Ouppsk. 264s. 250
BJÖRNELL,Per Olof. Grundämne. 1968. E. 40
BLOMBERG,Harry. Valda dikter. 1-7 tus. 1937. E. 50
BLÄCK,Peder. Genom ett galler. 1944. Ouppsk. Debut. 2E. 50
BOBERG,Carl. Aftonskyar. 1900. Dek.ngt solk.okbd. E. 50
- Bilder och drömmar. 1895. Dek.okbd. 2E. 50
- Fyrbåksstrålar. 1896. Dek.okbd. Ded. E. 65
- Glimtar ur lifvet. Berättelser och sånger. 1910. Dek.okbd. E. 50
- I moll och dur. 2u. 1894. Dek.okbd. E. 50
- Skilda kväden. 1913. Dek.okbd. E. 50
- Återsken. 1906. Dek.okbd. E. 60
BOHMAN,Nils. Befrielse. 1942. E. 50
BOLANDER,Nils. Psalm och svärd. 1936. Nött. E. 40
- Stormen och trädet. 6u 1950. 94s. Dedikation insida titel. 50
BOLAY,Karl H. Den fyr-kan-tiga månen. 1968. Ouppsk. 40
BOMAN,John. Hjärtat har ett ärende. 1943. E. 50
BORELIUS,Hilma. Klarnad syn. En efterskörd. 1935. Poesi och prosa. E. 50
BORN,Heidi von. Pavane. 1959. Ouppsk. Ngt solk.omsl. 50
BOSTRÖM,Håkan. Anteckningar från ett protokollfört möte. 1972. E. 30
BOTWID,Hans. En verklighet. 1932. E. 50
BOYE,Karin. Till Dig. 1963. Oppbd. Svalan. 2+E. 75
- Dikter (samlade). 2000. Okbd. Sko. 276s. +E. 125
- Dikter. 1961. DSL. Blått okbd. 292s. 100
- Dikter. 1997. DSL. Blått okbd. 292s. 100
BRANTING,Jacob. I dag röd. 1960. +E. 40
- Sova ifred. 1962. Ouppsk. 40
BREDBERG,Ernst C:son. Landsvägsvers. 1924. Ouppsk. Liten 4:o. 158s. Omslagsill. Einar Jolin. 100
BROGREN,Erik. Medusa. 1902. Hkbd. E. 100
- Psalmernas bok. 1 saml. 1910. E. 50
BRUCE,Lennart. Utan synbar anledning. 1988. Ouppsk. E. 60
BÅGENHAMMAR,Roland. Malör. 1972. E. 30
BÄCKMAN,Anna-Lisa. Spillkråka. 1975. Ill.av förf. Ouppsk. 40
BÄCKSTRÖM,Lars. Hjärnskakning. 1976. 40
CARLSSON,Stig. Dikter 1945-1971. 1971. FIB 155. 50
- Mina nätters skålar. 1948. Ouppsk. E. 125
- Mittlinje. 1956. Ouppsk. 75
- Sista dikter. 1971. 50
- Sjukjournal. 1945. Debut. Ouppsk. E. 150
- Sorgens testamente. 1946. Ouppsk. E. 125
- Till minnet av en morgondag. 1959. FIB 51. Ouppsk. +E. 50
CASPARI,Birger och Henrik. Sunufatarungo. Aforismer. 1976. E. 30
CEDERBACK,Bengt. Bilderna på ytan. 1970. E. 30
CHRISTENSEN,Inger. Alfabet & Brev i april. 1986. Okbd. 120s. Dansk poet. 60
CLAESON,Stewe. Semantica. 1969. 50
CREUTZ,G.Ph. Dikter. 1950. Bokvännerna. 75
CRONA,Börje. En magdansares visor. 2u U.å. Ded. 1972. 40
CURMAN,Peter. Obs! Viktigt. 1965. Debut. 90
- Genom nålsögat. 1967. Ouppsk. 50
- Vänd dig om och ta emot mig. 1975. 64s. 50
DAHLBERG,Folke. Havet slutet. 1966. Delvis ouppsk. Omslagsill. 72s. 90
- Roende. 1956. 82s. 60
- Lustvandrare utan trädgård. 1953. Ill. Ouppsk. 80s. 150
DAHLLÖF,Sigurd. Trollslända. 1913. Ouppsk. Stor 8:o. Fläck på omsl. E. 50
DAHLQUIST,Siri. Liv och längtan. 1925. E. 40
- En lyftad skål. 1955. Prosa med diktexempel av kyrkliga diktare. E. 50
- Livets sånger. 1952. Prosa med diktexempel av kyrkliga diktare. E. 50
DAHLSTRÖM,Ingvar. K ! 1970. 50
DALQUIST,Valdemar. På de bräder som... 1955. (Även inb.). 2+5E. 60
DANIELSSON,Birgitte. Eldfåglar och serafer. 1967. Ouppsk. E. 30
DICKSON,Walter. Ringen i djupet. Ölandsdikter. 1977. Tv.8:o. 50
DIKTONIUS,Elmer. Jordisk ömhet. Hfors 1938. Ou. Ouppsk. Nött främre omslag. 90
- Opus 12. Musik. Hfors 1933. Smärre veck på omslag. 200
- Ringar i stubben. 1954. Oppbd. Sko. FIB 8. +2E. 60
EDDEGREN,Gunnar. Metoder vid avsked. 1959. 30
EDFELDT,Åke/HALLDIN,Lars H. Schabloner och stämplingar. 1968. Ded. 50
EDFELT,Johannes. Lyrik i urval. U.å. Skönlitt.i skolan. Ouppsk. 40
- Ekolodning. Dikter från sex decennier. 1986. Okbd. 254s. 90
- I denna natt. 1936. Ill.B.Bull Hedlund. bunden med: Högmässa. 1934. Privat klrbd. E. 250
- Dikter. 1954. DSL. Ouppsk. 228s. 100
- Dikter. 1979. DSL. Blått ohfrbd. Sko. 224s. 150
EDGARDH,Bertil. Hoc est. 1966. 40
EDVARDSON,Cordelia. Jerusalems leende. 1991. 70s. Pressklipp. +E. 50
EDVARDSON,Thomas. Vi ses i Liverpool. 1986. Ill.Gösta Werner. Obd. E. 40
EGGEHORN,Ylva. Ska vi dela. 1971. 50
EHRENSVÄRD,Ingalill. Mån-spjut. 1953. E. 50
EKEGÅRDH,Margit. Skärvor. 1939. Ouppsk. 2E. 50
EKELUND,Vilhelm. Dikter I-III. 1921. 250
- Dikter II. 1921. E. 90
- Dikter III. 1921. E. 90
- Dikter. 1951. Blått okbd. DSL. 464s. 150
EKELÖF,Gunnar. Diwan över fursten av Emgion. 5-7 tus.1965. Okbd. Sko. Fr.omsl.medb. E. 225
- En Mölna-elegi. 1960. Ngt skadat ytteromslag. E. 150
- En Mölna-elegi. 6-7 tus.1960. 150
- En Mölna-elegi. 1960. Ill. Okbd. Sko. 250
- Opus incertum. 5-7 tus.1959. Delvis ouppsk. 175
- Opus incertum. 5-7 tus.1959. Okbd. Sko. Främre omslag medb. E. 200
- Sagan om Fatumeh. 1966. Ou. 250
- Sagan om Fatumeh. 1966. Ou. Okbd. 250
- Samothrake. Utg.av Ingemar Stenroth. 1982. 75
- Sent på jorden med Appendix 1962 och En natt vid horisonten. 1962. Okbd. Sko. +E. 200
- Strountes. 1955. +E. 200
EKNER,Reidar. Efter flera tusen rad. 3 uppl.1974. 30
- Andhämtning, bilder. Nött ex. 30
EKSTRÖM,Ragnar. Sången om träbågsågen. 1946. Ouppsk. Solk.omsl. E. 50
ELMBERG,John Erik. Natt och eld. 1945. E. 40
ELMGREN,Elis. Syrenernas nederlag. 1948. Debut? E. 50
ENBERG,Jörgen. Nog är det så, alltid. 1969. E. 30
ENCKELL,Rabbe. Sett och återbördat. Hfors 1950. Ouppsk. Solk.omsl. 60
ENGDAHL,Per. Drömmar i vaknatt. 1947. Okbd. Fr.omsl.medb. Nr 5 (Nora Torulf). E. 150
- Mörkast före gryning. 1963. Hfrbd. Omsl.medb. Nr 21 (Nora Torulf). E. Ded. från förf. 250
ENGLUND,C.E. Ord när hösten faller. Dikter 1933-55. 1959. Oppbd. Sko. FIB 47. 40
- Ödslighet. 2 rev.och utökade uppl. 1950. Ill.K.V.Pettersson. 75
ENGLUND,Lars. Bränning av ljus. 1954. Kassett. Ded. 90
ENGLUND,Nils. Burskapsbrevet. 1936. Ouppsk. E. 40
ENQVIST,Elvin. Skärvor. 1943. Ded. 2E. 50
ERASMIE,Bengt. Allting möjligt. 1989. 64s. 50
- Varje dikt är den sista. Amfion I. 1977. 40
- På jorden. 1979. 60
ERDTMAN,Sigurd. Sav och sälta. Urval. 1927. Några mel.med musik. Omsl.ill. Ossian Elgström. Ohpergbd. E. 125
ERICSSON,Axel. Ingenting och allt. 1955. E. 40
ERIKSSON,Gustaf. Fjällstarr. 1907. (Jämtland). E. 75
- Från Norr och Söder. Strödda blad. 1908. Ded.på omsl. E. 75
ERICSSON,John. Silhuett. 1949. 25
ERICSSON,Kerstin. Mammor behöver inga ansikten. 1977. 30
ERLANDSSON,Elis. Adoratio. 1936. Rec.klipp av Bo Setterlind. E. 50
- Altaret. 1954. E. 40
- Hemkomsten. 1966. E. 40
ESSEN,Lars-Erik. Atomen och Lotusblomman. 1946. Ill. Solk.omsl. E. 50
FALK,Göran. Trädgårdens afton. 1954. E. 50
FALLBERG,Sören. Övningar i vad som verkligt är. 1977. E. 40
FALLSTRÖM,Daniel. Fontänen sjunger. 1912.Omsl.ill.Alice Nordin. E. 50
- Gyllene liljor. Utvalda dikter ill. Nött dek.okbd. E. 75
- Havet. 1917. Okbd. E. 50
- I gyllenrödt. 1909. Hkbd. E. 50
- Hvita syrener. 1905. Dek.okbd. (Omsl.ill.Wallander). E. 90
- Vita syrener. 1926. Dek.okbd. Sko. E. 50
FERLIN,Nils. Dikter. 1954. Okartbd. 120s. BFB. 50
- En döddansares visor. 1930. Nött solk.omsl. Fuktskada. 75
- En döddansares visor. 25-29 tus.1947. 150
- En gammal cylinderhatt. 1962. Ohkbd. Sko Fr.omsl.medb. 200
- Från mitt ekorrhjul. 20-24 tus.1957. Okbd. Fr.omsl. 2E. 150
- Från mitt ekorrhjul. 9-14 tus.1957. 150
- -"- 31-33 tus.1962. Ohkbd. Sko. Fr.omsl. 175
- Goggles. 5-6 tus.1941. Ngt nött omsl. 150
- Kejsarens papegoja. 1951. Ou. Ohkbd. Fr.omsl.medb. 200
- Med många kulörta lyktor. 23 tus.1946. 150
- -"- 14 tus.1944. Ngt nött omsl. 100
- -"- 4 tus.1944. Ohkbd. Fr.omsl.medb. +E. 150
- -"- 8 tus.1944. -"-. E. 150
- Dikter. 1963. DSL. Blått okbd. 296s. 125
FINELL,B.Alfr. Dagsländor. Lyriskt allehanda ur ett gammalt minnesalbum. 1931. Nr 27/101 nr.ex. E. 75
FJELNER,Alfred. (SIC) Typer och minnen. 1919. Solk.omsl. E. 60
- Typer och en del annat. 1921. Ded. Nött omsl. E. 50
FLEETWOOD,Görel. Yttringar. 1973. Ill.Anne Grete. E. 40
FOERSTER,Svante. Blues. 1956. Ouppsk. 75
- Gränstid. 1955. 108s. 60
- Solmässa. 1954. Ngt solk.ex. Debut. 90
- Staden. 1959. Ouppsk. Ngt solk.omsl. 60
- Blues. 1956. Ouppsk. E. 90
FOGELQVIST,Torsten. Sånger till den förlorade skönheten. 1915. E. 50
FOLCKE,Nils-Magnus. Den förlorade sonen. 1920. E. 50
- Visor om våren och kärleken. 1947. E. 60
FORSBERG,Arne. Handtydan. 1969. Ded. E. 40
FORSS,Harald. adanoi. 1950. Liten 4:o. Ngt nött omslag. Förf. namnt. 100
- dikter 1939-40. 1950. Ngt naggat omsl. E. 100
- Ord ur min virvels djup. Urval dikter 1939-56. FIB 69. 60
- Ord ur min virvels djup. Urval dikter 1939-56. Oppbd. Sko. FIB 69. Ded. E. 60
- Portalen. 1953. Ill. Ded. med författarens namnt. 100
- Rannsakan. 1946. 116s. Gulnat omslag. 100
- Valda dikter. Förord Olof Lagercrantz. 1943. Delvis ouppsk. 90
FORSSBERG,Edvard. Dikter. 1906. Portr. Ohfrbd. Nr 362/676 ex. Subskr.u. Hedbergsband. Liten 4:o. E. 300
FORSSELL,Lars. Det möjliga. 1974. Okbd. Sko. 150
- En kärleksdikt. 3-4 tus. 1960. Okbd. Sko. 75
- Jack Uppskäraren o.a. visor tryckta i år. 1966. 70s. 60
- Oktoberdikter. 1971. Okbd. Sko. 75
- Poesi. 1986. pocket. +E. 50
- Telegram. 1957. Ill.C.-F.Reutersvärd. 125
- Ändå. 1968. Ouppsk. 100
FREDENHOLM,Axel. Hopisång. 1955. Ill. Oppbd. E. 40
FREDIN,Lars. I kväll i natt. 1970. E. 40
- Jordledning. 1961. E. 40
- Rosen. 1973. E. 40
- Vindbrygga. 1954. Oppbd. E. 40
FRICK,Gösta. Pillerier. 1960. Ill.H.Henschen. E. 40
FRISK,Roger. En resa i tankar och dikt. 1985. 50
- Diktverk - Opus III. Dikter kring Ralph Lundstens musik - Lennart Frisks konst. 1986. 40
FROSTENSON,Anders. 100 dikter. 1930-50. 1955. E. 40
- För hem och helgedom. 1936. E. 50
- Med lyfta händer. 1932. 2E. 40
- Mässa vid Mälaren. 1954. Vinjetter Mark Sylwan. 2E. 75
FRYKBERG,Ragnhild. Dikter längesedan- urval och fragment. 1974. E. 30
FRÖDING,Gustaf. Dikter. 1947. DSL. Blått okbd. 354s. 100
GABRIELSSON,Sam. Unga psalmer saml. av.. 1919. Antologi. E. 50
- Kyrkovisor. 1953. Ouppsk. E. 50
GEHLIN,Jan. Att gripa varligt. 1943. 2E. 50
- Vandring mot ett vägskäl. 1946. Ded. E. 50
- Växelsång. 1951. Ouppsk. E. 50
GEIJER,E.G. Dikter. 2u 1926. Ohkbd. Fläck på frampärm. Främre omsl. medb. 144s. 50
GEIJERSTAM,Carl-Erik af. Signaler ur ett okänt. Valda dikter. 1988. 128s. 50
GELLERFELT,Mats. Apastron. 1981. Ouppsk. 40
- Hemlösheter. 1986. Okbd. Sko. 150s. 75
GELOTTE,Ann Madeleine. anhörig. 1978. E. 50
GIEROW,K.R. Innan klockan slagit noll. 1978. 2 tr. Okbd. Sko E. 60
GRANDELL,John. I sol och skymning. 1920. Ouppsk. E. 50
GRANLID,Hans. Almanack. 1969. Tv.8:o. 50
- Gyllene stunder. 1974. 50
- Sanningen flyr. 1977. 50
GRANLUND,Ingegerd. Tvivelhundra skog. 1951. Fläck på omsl. E. 30
- Tvivelhundra skog. 1951. Ded. E. 75
- Balladen om Herrans beläte. 1943. Debut. 2E. 60
GRANVIK,Erik. Vara hemma. Ekenäs 1974. E. 40
- Vilka äro dessa. Jakobstad 1976. E. 40
GRATE,Erik. Barbariska landskap. 1976. Ill. 50
GRAVE,Elsa. Avskedsövning. 1951. +E. 75
- Bortförklaring. 1948. +E. 150
- Den blåa himlen. 1949. Ill.av förf. Fläckat omsl. 75
- Inkräktare. 1943. Debut. 200
- Som en flygande skalbagge. 1945. 150
GRIPENBERG,Bertel. Svarta Sonetter. Hfors 1908. E. 75
GRUNDSTRÖM,Helmer. Och ängens blomma dör. 50
- Riddaren och sporren. 1950. Ouppsk. E. 50
- Ros och tröst. 1976. 50
GRYTZELL,Josef. Stämningar och bilder. 1902. Dek.okbd. E. 75
GULIN,Åke. Akvarium. Borgå 1959. E. 40
GULLBERG,Hjalmar. Andliga övningar. 1932. Ngt nött omslag. 104s. Namn på förtitel. 75
- Att övervinna världen. 2u 1937. Privatbundet hlinnebd. Omsl.medb. 175
- Att övervinna världen. 6u 1946. Ohalvskinnbd. Omsl.medb. 200
- Den heliga vägen o.a.tolkn. 1949. Oppbd. Omsl.medb. 112s. +E. 125
- Dödsmask och lustgård. Oppbd. 1952. 150
- Dödsmask och lustgård. 3 uppl.1952. 90
- Ensamstående bildad herre. 1935. Omslag med veck och fläck. 75
- Fem kornbröd och två fiskar. 3u 1942. E. 90
- Fem kornbröd och två fiskar. 1942. 90
- -"- 8 uppl. 1950. Obd. Omslag medb. 75
- Kärlek i tjugonde seklet. 2u 1933. 90
- Sången om en son och andra tolkningar av främmande lyrik. 1944. 108s. 100
- Terziner i okonstens tid. 1958. Oppbd. Sko. Fr.omsl.medb. 150
- Terziner i okonstens tid. 1958. Ohalvskinnbd. Fr.omsl.medb. 150
- Ögon läppar. 5u 1959. +E. 75
- Ögon läppar. 3u 1959. Oppbd. Främre omslag medb. 125
- Ögon läppar. 1959. Ohfrbd. Främre omslag medb. 125
GUMAELIUS,G.W. Engelbrekt. 1858. Hfrbd. E. 90
GUSTAFSSON,Bo. Mest liv. 1963. E. 40
GUSTAFSON,Ingemar. Andra riter. 1951. E. 40
GUSTAVSON,Iris. Sländorna. 1966. Ouppsk. E. 30
GUSTAFSSON,Lars. Ballongfararna. 1962. 78s. 50
- Fosterlandet under jorden. 1973. Oppbd. Ded. 75
HAGERFORS,Lennart. Morgondag. Lyrisk berättelse. 1980. 50
HAGFORS,Joh.Frid. En versbok. Åbo 1918. Ouppsk. E. 60
HAGLIDEN,Sten. Rop. 1975. Ded. till L.Skagerholm. 75
- Stickspår. 1970. Ded. till Arne Lyth. +E. 65
- Utskuret. 1960. Ouppsk. FIB 62. 50
-/NYBERG,Helmer V. Bortom - och här. 1968. Okbd. 50
HAGSTRÖM,Emil. Sabbatsår. 1967. Delvis ouppsk. Bilagt foto förf. E. 50
- Visor i Tidlösa. Ill.Ehren. 1959. Oppbd. FIB 56. 3E. 50
HALD,Arthur. Linje. 1944. E. 40
HALLDIN,Benkt-Sune. De blå violerna. 1964. Ill.C.Rode. E. 50
- Dito. Okbd. Sko E. 50
HALLONLÖF,Axel. Röda och vita rosor. Dikter. Dek.kbd. E. 100
HALLQVIST,Britt G. Förenklat. 1955. Ouppsk. 50
- Bönbok för barn. 7u. 1968. Ill. Obd. E. 50
HAMMARBERG-ÅKESSON,Jarl. Järnvägar järnpiller järnplåtar. 1968. E. 50
- Äntra vardagen. 1973. E. 50
HANSSON,Bo. (GRANE,Arvid) Visor tryckta i år. 1944. Gulnat omsl. E. 50
HARDING,Gunnar. Poesi 1967-73. 1974. po. 50
- Gasljus. 1983. Ouppsk. Ou. 75
HASSELBLAD,Lars. Moln med lysande kanter. 1967. Ouppsk. 30
HED,Kerstin. Av Jafets stam. 1939. E. 75
- Från stigarna. 3 uppl. 1920. E. 50
- För flod och vind. Dikter i urval. 1950. Portr. E. 60
- Kopparslanten i källan. 1959. Ill.Stig Södersten. E. 60
- Dito. Ohkbd. E. 75
- Ord från de stumma. 1952. Ohkbd. Sko 2E. 50
- Sång över markerna. Dikter i urval. 1943. Ouppsk. E. 60
- Dito. Ohkbd. Omsl.med små fläckar. E. 60
- Träblåsare. 1948. Ohkbd. Fr.omsl.medb. E. 75
- Vägen till hemlanden. 1937. Ouppsk. E. 75
- Över sjunkna land. 1945. Ohkbd. Fr.omsl.medb. E. 75
HEDBERG,Sagnil. Jagande efter vind. 1937. Debut. E. 50
HEDBERG,Tor. Sånger och sagor. 1908. Hkbd. E. 50
- Vandraren. 2u. 1910. E. 50
HEDIN,Bengt-Erik. Efter tystnad. 1971. 30
HEDLUND,Tom. Förvandlingens dag. 1978. Ouppsk. 50
HEIDENSTAM,Verner von. Nya dikter. 1963. Oppbd. 50
- Paradisets timma o.a. dikter. 1969. Oppbd. Svalan. 116s. 50
- Sista dikter. 1942. E. 60
- Sista dikter. 1942. Dek. okbd. Omslag medb. 96s. 90
- Dikter. 1963. DSL. Blått okbd. 426s. 150
HELKA,Leena. Fosterbarn. 1965. E. 40
HELLBERG,Sten M. Till en död kärlek. 1978. 62s. 40
HELLER,Frank. Ballader till Bröderna. Ill. Kurt Jungstedt. 1951. Ouppsk. 225
HELLGREN,Folke. Samtal mellan tre röster. 1944. Ouppsk. E. 65
HELLSING,Lennart. Vykort från verkligheten. 1949. Ngt blekt omsl. 75
HELLSTRÖM,Lars Gustav. Här på jorden. 1941. E. 40
HENMARK,Kai. O min stackars buffel. 1967. Med grammofonskiva. 60
HENNING,Albert. Den oroliga lågan. 1929. E. 50
HENNINGSSON,Ronney. Fåglar med eller utan. 1967. 30
- Tillsammans är vi inte. 1974. +E. 40
HENSCHEN,Helga. Kom älva kom skälva kom häxa. 1969. Ill. 50
HERDER,Hanna. Den gamla väverskan i Mark. 1933. Debut. E. 60
HERMODSSON,Elisabet. Genom markens röda väst. 1975. 50
HERNLUND,Marg. Medborgarplats. 1966. Ouppsk. E. 40
HESSER,Dagmar. Sorgen och källan. 1986. E. 30
HICHENS-BERGSTRÖM,Dick. Vad vill man mig i denna lustgård. 1968. E. 40
HILDEBERG,Tomas. När allting har brustit. 1980. Pressklipp. 40
HILDEBRAND,Karl Gustaf. Nödvärn. 2 uppl.1935. E. 50
- Vårdagjämning. 2 uppl.1937. Kbd. Fr.omsl.medb. E. 75
HILLBÄCK,Ella. En mörk blå redovisning. 2 tus.1969. 40
- -SJÖSTRAND,Ella. I denna skog. 1953. 40
- Vägar, rastställen. 1960. 40
HJERN,Kjell. Kustremsa. 1978. Ouppsk. E. 40
HJERTEN,Hanserik. Hem bland träden. 1965. Illa sprättad. 30
HJÄRNE,Rudolf. Dikt och verklighet. 1883. Dek.okbd. med fläck. E. 60
HOFSTEN,Nils von. Främling. 1934. Debut. E. 50
HOLM,Axel. I mitt öga. 1954. Oppbd. Sko FIB 9. Fr.omsl.medb. E. 40
HOLMBERG,Bo. Världen glider undan. 1964. E. 30
HOLMGREN,Frithiof. Nya dikter och tal. 1897. Dek.okbd. 2E. 125
HÅKANSON,Björn. Bevisa vår demokrati. Dikter 1960-68. 40
- Fronter i Tredje Världskriget. 1975. +E. 40
- Mot centrum. 1963. E. 40
HÄGG,Göran. Ögon. 1972. Ouppsk. 75
HÄGLUND,Karl-Axel. Fröken L. och revolutionen. 1959. E. 50
HÖGBOM-JOHANSSON,Kärstin. I våra hus. 1988. E. 50
HÖGSTRAND,Barbro. Typiskt insnöad. 1979. Ded. E. 50
HÖRBERG,Bengt. Lod och längtan. 1967. Ouppsk. +E. 30
- Nerverna i skeden. 1968. Ouppsk. 40
ISAKSSON,Folke. Blått och svart. 1957. Ouppsk. 75
- Vinterresa. 1951. Ou. Debut. 125
JACOBSSON,Gudrun. Små blå ord. 1957. E. 30
JACOBSSON,Gunnel. Bättremansbarn. 1979. +E. 40
JACOBSSON,Hilding. Vinden och Blomman. 1958. E. 50
JACOBSSON,Sten. Rummet och tiden. 1977. 30
JAHNSSON,Bengt. Reservade platser. 1965. 40
- Rättvisans sol. 1962. Ouppsk. Ojämnt blekt omsl. +E. 50
JEDENBERG,Helge. Förundrans dikter. 1976. Ouppsk. 40
- Ljusets nionde den ofullbordade. 1978. Ouppsk. 40
JEREMIAS I TRÖSTLÖSA (RICKSON,Levi). Jeremias Bok I-III. Inledning om författaren av Erik Hj. Linder. Ill. av Georg Lagerstedt. 1948. Halvskinnband. Främre omslag medbundet. 526s. 300
JERRING,Sven. Den stora tiden. 1922. Debut. E. 100
JOHANSSON,Astrid. Det vackraste. 1985. Ill. Oppbd. 40
JOHANSSON,Clara. Fröken Johansson och jag. 2u uå. 88s. Signerad. 50
JOHANSSON,Göran. Pappershjärtat. 1950. Ouppsk. 68s. Debut. 50
JOHANSSON,Hans Olof. Res Servata. 1970. Ouppsk. 40
JOHANSSON,Helge. Tjöna smölan av Kristina i Ugganåker. 1960. Ill.Sven Rydén. E. 60
JOHANSSON,Konrad. Drömbilder. 1907. Förord av Vitalis N. E. 50
JOHANSSON,Majken. Andens undanflykt. 1958. +E. 60
- Från Magdala. 6-10 tus. 1972. Okbd. 50
JOHANSSON,Tora. Om kärleken och dig. 1927. E. 40
JOHNSON,Bengt Emil. Avlyssnat. 1974. Ouppsk. 75
- Essäer om Bror Barsk och andra dikter. 1964. 4:o. +E. 300
- Rötmånad. 1976. Ouppsk. 75
- Tal till folket. En dikt. 1975. Ouppsk. 75
JOHNSSON,Gösta. Abstraktioner. 1964. Okbd. 50
JONSSON,Busk Rut. Tppfjät.1959. E. 50
JONSSON,Ingeborg. I skuggan av en stjärna. 1975. Ill. Ouppsk. 50
- Morgonen har långa vingar. 1964. Ill. 50
JONSSON,Runer. I litet format. 1950. Ouppsk. 75
JONZON,Gerd. Vattenbärerskan. 1967. Ill. 30
JULÉN,Björn. Mellan varg och lamm. 1973. 82s. 50
- Stam utan krona. 1976. 50
JÄNDEL,Ragnar. Havets klockor. 1923. 50
- Kämpande tro. 1928. Ded. till Sven S.Kruse från Ragnar, Rune, Åke. Handskriven dikt (4 rader) på försättsblad: Och stundom sken från väster.. 100
- Stenarna blomma. 1938. Ou. Ngt gulnat omslag. 60
- Sånger och hymner. 3u 1924. Nött. 50
- Under vårstjärnor. 2u 1922. 50
- Vårt rike. 1931. Ouppsk. 75
- Vägledare. 3u 1924. nött. 50
JÄRVHEDEN,Björn. Höst vid Urumea. 1970. 30
JÖNSSON,Gabriel. Diktens Skåne. En antologi i urval av.. Ill. av E.Johanson-Thor. 1948. Ohlinnebd. Naggat sko. Pressklipp. 100
- Flaskpost. 3 uppl.1942. Ill.Johansson-Thor. Dek.okbd. 90
- Kustland. 1941. Ngt gulnat omsl. 125
- Än sjunger Öresund. Prosa. 1954. Ill.R.Bergholtz. Ouppsk. 150
KAJENN (LUNDGREN,Caj) Marginalvers. 1966. Ill.Fibben Hald. FIB 108. 2+3E. 50
- Kajenns verser i tid och otid. Ill.Fibben Hald. 1990. Obd. 75
- Vers på minuten. Ill. Fibben Hald. 1983. Obd. 106s. 75
KARLÉN,Barbro. Dömd att dö. Prosa. 1970. 50
- En stund i blomrike. Prosa. 1969. 50
- I begynnelsen skapade Gud. Prosa. 1970. 50
- Lärarinnans brev. Prosa. 1968. 50
- Vallflickan. 1972. Obd. Sko 60
KARLFELDT,Erik Axel. Dikter. 1947. DSL. Blått okbd. 434s. 150
- Dikter. 1958. DSL. Blått okbd. 434s. 150
- Dikter. 1953. DSL. Blått ohfrbd. Sko. 434s. 250
KARMI,Ulf. Den invigde och kärleken. 2 utökade uppl. Kph 1956. E. 30
- Hemmets extas. 1956. E. 40
- Närvaro I. 1956. E. 40
KELLGREN,Johan Henrik. Dikter i urval. 1933. Ouppsk. 60
KELLGREN,Ragna. I gobelängen. 1960. Ded. 30
- Runtomkringet. 1961. Ded. 40
- Storsjälar. 1978. Ouppsk. 40
- Uppror eller nya lärodikter. 1963. Ded. +E. 40
KEY-ÅBERG,Sandro. Bildade människor. 1964. 4:o. +E. 90
- Bittergök. 1954. 75
- En stordikt till dej. 1968. Ngt solk. omslag. Illa sprättad. 75
- Härliga tid som randas. 1968. Skådespel. 50
- Lovsånger. 1970. 50
- På sin höjd. 3 tus. 1972. 106s. 75
- Uppslagsbok för rådvilla. 1970. 50
KILIAN,Anders Larsson. Korn och agnar. 1916. Naggat omsl. E. 40
KJELLGREN,Thomas. Sankt Adolf och tystnaden. 1975. Ill. 50
KJELLQVIST,Else-Britt. Jordmannen. 1987. Ouppsk. 112s. 50
KJERSMEIER,Carl. Blommande hjärtan. Asiatiska och afrikanska kärleksdikter. 1923. E. 50
KLINGSPOR,Agneta. Oajas dans. 1987. Ded. 50
KLINGSPOR,Louise. Stämningsstunder. 1932. Ill. Nr 26/60 ex. E. 150
KLOCKHOFF,Daniel. 1871. Dek.okbd. Inlaga loss. E. 50
KLOO,Karl. En lyckodröm. 1919. Ouppsk. Naggat omsl. E. 40
KLYVARE,Berndt. Öppen bok. 1954. Ouppsk. 30
KNAPE,Ernst V. Havet sjunger. Hfors 1925. Ded. E. 50
- Skymning. Hfors 1926. Ded. E. 50
- År och öden. Hfors 1918. E. 50
KNUTSSON,Per. Scener. 1974. 30
KOCK,Augustin. Arildskväden. 1928. Ill. 4:o. E. 125
- Bekännelser. 1927. Ill. Delvids med musik. Ded. E. 90
- Hemifrån. 1931. Ded. E. 60
KONOW,Marg.v. Panorama. 1974. 30
KOROLEFF,Anita. Det tysta talar. Åbo 1946. E. 50
KRAKOW,Ragnar. Dikter. 1878. E. 50
KROKFORS,Hjalmar. Uppbrott. Hfors 1940. Skadat omsl. E. 40
LAGERBLAD,Ingeborg. Bestämmelser. 1965. E. 50
LAGERCRANTZ,Olof. Dikter 1935-62. 1964. po. 30
- Linjer. 1962. Ill.Martin Lamm. +2E. 75
LAGERKVIST,Pär. Aftonland. 6-12 tus. 1953. 100
- Dikter. 1945. DSL. Blått okbd. 384s. 150
- Dikter. 1950. DSL. Blått okbd. 440s. 150
- Dikter. 1951. DSL. Blått okbd. Fr.omslag medb. 440s. 150
- Hjärtats sånger. 1951. Ou. Hkbd. 80s. 150
LAGERÅS,Lars. Hur länge. 1980. E. 60
LANDAHL,Martin. Dikter. 1895. Ouppsk. E. 50
LANDQUIST,Solveig. Klara dagar gå. 1948. Solk.omsl. E. 40
LANDSORT,Frida. Utanför hvirfveln. 1908. E. 50
LANE,Lennart. Älskade.. 1960. Okbd. E. 30
LAPPALAINEN,Erkki. Jag ville så gärna säga det. Hfors 1975. E. 50
LARSA,Nils. Mänsker å folk. 1923. E. 50
LARSSON,Hans. På vandring. 2u. 1920. Skrifter. E. 40
LARSSON,Knut. av jord. 1959. Ouppsk. 40
LARSSON,Leon. En dåres visor. 1907. Naggat omsl. E. 50
LARSSON,Maj. Möte på perrong. 1963. Ouppsk. 40
LARSSON,Martha. De svåra orden på t. 1964. 40
- Vår fjädervikt är oerhörd. 1948. Ouppsk. 50
LARSSON,Martha. Vår fjädervikt är oerhörd. 1948. Ouppsk. E. 50
LARSSON,Staffan. Grodnattvard. 1951. Namn på omsl. +E. 40
- Kardiogram. 1955. 40
- Remi. 1959. 40
LARSSON I BY,Carl. By och bonde. 2u. 1912. Fr.omsl.loss. E. 25
LAXVIK,I./ODLANDER,L./WENDEL-HANSEN,E. Triosonat. 1958. E. 40
LECKIUS,Ingemar. I öknen går de vilda fåren. 1968. 30s. 40
LEIDHAMMAR,Kjell. Framifrån. 1978. Ouppsk. 40
LEIJONHUFVUD,Åke. Potatisplockarna ger sig av för dagen. 1967. 40
LEIKE,Ernst. Dagbräckning. 1935. Debut posthum. E. 50
LEVERTIN,Oscar. Kung Salomo och Morolf. 1901. Dek. okbd. 110s. 90
- Dikter. 1949. DSL. Blått okbd. 364s. 2. 100
- Dikter. 1942. DSL. 364s. 75
LEVIN,Hjördis. Blå safir. 1965. E. 30
LEWIN,Holger. Frostbarn. 1977. Ill. E. 40
LIANDER,Halfdan. Vårdagg och rimfrost. Portr. 1923. Nr 106/150 ex. E. 75
LIDMAN,Sven. Elden och altaret. 1907. 142s. 60
LIFFNER,Axel. Baobab. 1975. Ouppsk. 50
LILJEQVIST,Siw. En blå himmel. 1962. Ouppsk. FIB 83. E. 30
LIND,Margareta. Bebar Ketina. 1967. Ouppsk. 30
- Kafkafantasi. 1977. 40
- Lotus Lona. 1970. 40
LINDAHL,Ingemar. ffånetter. 1965. Ouppsk. +E. 40
- Vid ljusets källa. 1967. Ouppsk. +E. 40
LINDBERG,K.Sivert. Vädur. 1956. 50
LINDBLOM,Paul. Ett sätt att leva. 1975. 40
LINDBLOM,Yngve. Strömoln. 2 uppl.1927. E. 40
LINDE,Ebbe. Vision och eko. 1957. FIB 39. 50
- Gilgamesj. Skådespel för musik. 1946. E. 50
LINDEGREN,Erik. Dikter. Kammarbiblioteket. 1960. Oppbd. 12:o. 94s. 50
- Posthum ungdom. 1935. Ouppsk. 300
- Vinteroffer. 7-8 tus. 1954. 86s. 150
- Dikter. 1940-1954. Ett urval. 1962. DSL/Vår tids lyrik. Blått okbd. Sko. 176s. 150
LINDER,Marianne. Chonchet djävulen och döden. 1954. Ouppsk. Ded. 50
- De röda lutorna. 1951. Delvis ouppsk. Ded. 50
LINDGREN,Arne H. Då slutade talgoxen sjunga. 1985. Oppbd. E. 60
LINDGREN,Sören. Politiska dikter. 1969. E. 40
- Moln som slits sönder. 1977. E. 50
LINDKVIST,Karl Gustav. Regnängeln. 1963. E. 40
LINDORM,Erik. Tal till mitt hjärta./ Min värld. 1935. E. 90
- Valda dikter. 1925. Gediget hfrbd. (Hedberg). Omslag medb. 194s. 175
- Dikter. 1963. DSL. Blått okbd. 300s. 125
- Dikter. 1963. DSL. Blått ohfrd. 300s. 150
LINDQUIST,Ebba. Manhattan. 1943. 2E. 85
- Jord och rymd. 1931. Debut. Ngt naggat omsl. E. 100
- Lava. 1933. 2E. 100
- Liv. 1934. E. 90
- Röd klänning. 1941. Ou. E. 100
LINDSJÖ,Inga. Bakom ögat är ljuset. 1979. Ill. +E. 40
- Kärleksförklaringar. Dikter 1950-75. 1977. +E. 40
LINDSTRÖM,Arne. Flykten och havet. 1952. Ouppsk. E. 40
LINDSTRÖM,Sigvard. Clowner och ord. Kärleksdikter. U.å. Ill. Oppbd. Sko. 50
LJUNGDAL,Arnold. Eld och aska. Ett dikturval 1926-60. 1963. FIB 85. E. 40
LO-JOHANSSON,Ivar. Ur klyvnadens tid. 1958. FIB 40. Ouppsk. 50
LUCIDOR,Lasse. I urval av Jacob Branting. 1972. FIB:s lyriklubb 158. 46s. 50
LUNDEGÅRD,Axel. Tillvarataget. Gamla och nya dikter. 1918. E. 50
LUNDGREN,Arne. Havstulpan. 1955. Ill. Oppbd. Sko. FIB 18. E. 40
- Sånger till havet. 1949. E. 50
LUNDGREN,Caj se KAJENN.
LUNDH,Paul. Hjärtat och marken. 1927. E. 60
- I tunga nätter. 1925. E. 60
- Nära ting. 1931. Ouppsk. 2E. 75
LUNDIN,Gunnar. Dikter för ett öppet fönster. 1973. E. 40
- Etyd. 1975. E. 40
LUNDKVIST,Artur. (priser på begäran).
- Dikter mellan djur och gud. 1944.Ill.Adja Yunkers. 2E.
- -"- Ngt solk. omslag. Ouppsk. E.
- Fotspår i vattnet. 1949. E.
- Korsväg. 1942. E.
- Liv som gräs. 1954. E.
- Sirensång. 1937. Ngt naggat omslag. Namn på förtitel. E.
- Skinn över sten. 1947. 2E.
- -"- Namn på förtitel. E.
- Texter i snön. 1964. E.
- Ögonblick och vågor. 1962. Ouppsk. E.
LUNDKVIST,Lars. Korn. 1985. Okbd. 75
LUNDSTRÖM,Fabian. Litet af hvarje men mest Brända mandlar av ISIDOR. 1875. Ngt nött hfrbd. E. 65
LYBECK,Sebastian. Är det liv i ditt liv. 1974. 40
LYKKE-LUNDBERG,Anette. Anita Ekberg, döden och vi två. 1980. Ill. 50
LÖWENHJELM,Harriet. Dikter. 3 uppl.1927. Ill. 150
- Dikter, bilder och brev. Urval Olle Holmberg. 1974. Ill. Svalan. 75
- Dikter 9u 1949. Ill. Dek. oppbd. Omslag medb. 146s. 90
Främre omslag medb. 192s. l blad lagat. 75
- Dikter. 14u 1986. Ill. Litt.-främjandet. Oppbd. 146s. 75
- Dikter. 2u 1927. Ill. E. 150
MAGNUSSON,Gerhard. I vänkretsen. Dikter 1912-1922. 1922. Portr. Ohfrbd. Nr 7/100 ex. E. 250
MALM,Einar. Hemland sökes. Dikter 1966-78. 1979. Oppbd. Sko. 75
MALMBERG,Bertil. Dikter vid gränsen. 3u 1935. Omslag Hallman medb. Dek.okbd. E. 90
- Dåd och dröm. 1912. E. 60
- En blödande jord. 1917. E. 50
- Lek med belysningar. 1953. E. 60
- Med Cyklopöga. 1950. E. 75
- Med Cyklopöga. 1950. Dek.olinnebd. Fr.omsl.medb. 2E. 90
- Men bortom marterpålarna. 1948. E. 75
- Sångerna om samvetet och ödet. 4 tus. 1938. Dek.okbd. Omslag medb. E. 100
- Sångerna om samvetet och ödet. 6 tus. 1938. Rött helskinnbd. Omslag medb. Invändigt marmorerade pärmpapper. Kassett. (Leonard Gustafsson) E. 250
- Under månens fallande båge. 1947. Dek.okbd. Sko. Omslag medb. E. 150
MALMGREN,Anna. Mot gryningen. 1969. E. 50
MALMSTEN,Bodil. Nåd & onåd. Idioternas bok. 1989. 75
MANKER,Ernst. Lyhört. 1952. Ill.Georg Lagerstedt. +E. 50
MAR,Allis. Tystnadens ask. 1958. E. 40
MARTINELL,Ingegärd. Som i en bilderbok. 1961. Ouppsk. 30
MARTINSON,Harry. Aniara. 20-22 tus. 1957. Klrbd. Sko. 125
- Aniara. 4-6 tus. 1997. Okbd. Sko. 244s. 100
- Aniara. 1956. Ou. E. 200
- Aniara. 1956. Ou. Ohfrbd. Omsl.medb. E. 300
- Aniara. 26-28 tus. 1959. Ohfrbd. Sko. E. 250
- Cikada. 13-15 tus.1953. Ohkbd. Fr.omsl.medb. 2E. 125
- Cikada. 1953. Ohfrbd. Övre guldsnitt. Fr.omsl.medb. Sko. 300
- Dikter om ljus och mörker. 21-32 tus. 1971. Okbd. Sko. 150
- Gräsen i Thule. 16-17 tus. 1958 Ouppsk. 150
- Gräsen i Thule. 1958. Oklrbd. Sko. +2E. 150
- Längs ekots stigar. 1978. Okbd. 125
- Nomad. Ny uppl.1943. Ill.Torsten Billman. Dek. Otextilbd. 150
- Passad. Pocket. 1966. 136s. 40
- Vagnen. 1960. +E. 125
- -"- 1960. Okbd. Sko. 136s. +E. 150
- Dikter. 1963. DSL. Blått ohfrbd. Sko. 192s. 150
MARTINSON,Moa. Motsols. 1937. 150
MEDELIUS,Birgitta. Stenarna. 1980. debut 30
MELIN,K.A. Dikter. Andra saml. 1904. Dek.okbd. 2E. 75
MOBERG,Ingemar. Skuggan i ditt liv. 1974. Ouppsk. 40
MOBERG,Olof. FramFörAllt. 1970. Ouppsk. 40
MODIN,Victor. Dikter. 1878. Dek.okbd. Inlaga loss. E. 50
MOELV,Bjarne. Bohagen. 1973. Ouppsk. E. 40
- Nålbrev och helgonbilder. 1974. Ouppsk. E. 40
MÅRTENSON,Jan. Närmare. 1972. Ouppsk. +E. 40
MÖLLER,Artur. Hemmet för min dröm. 1912. Omsl. Einar Nerman. E. 50
MÖRNE,Arvid. Höstlig dikt. 1919. E. 75
MÖRNER,Birger. Gyllene Bin. 1911. E. 50
NERMAN,Bengt. Ett ansikte. 1963. 40
- talade dikter. 1964. Ouppsk. 40
NERMAN,Ture. I brynja och brånad. 1913. 90
- Kampdikter. 1947. Ill.Birger Lundquist. 75
- Nog föder Gud höken. 1927. Ngt naggat omsl. 50
- Dikt idag. 1944. E. 90
- Dikt idag. 2u. 1944. E. 75
- Fruntimmer. 1918. Kbd. Omsl.medb. E. 90
NILSSON,John. Tankstreck. 1956. E. 40
NILSON,Lars. Nattlig dagbok. Eget förlag Norrköping 1953. Ded. Hophäftade lösa diktblad insatta i illustrerat omslag. 60
- Sommarens gud. Norrköping 1956. Ded. och litet meddelande i autograf bilagt. 48s. 50
NILSSON,Lars. Mord av obekant gärningsman. 1968. Ouppsk. 40
- Plåtmagasinet. 1966. Ouppsk. Debut? 30
NILSSON,Paul. Sol och stål. 1927. E. 65
- Vallfartssånger... 1929. Fotoill. E. 50
- Ryttarns Mats. 2u. 1913. E. 50
NILSSON,S.Neander. Resan ut. 1929. E. 50
- Två arkipelager. 1927. Veck på omsl. E. 50
NILSON,Theodor. Den mystiska makten. 1933. Ouppsk. E. 50
NORDELIUS,Birger. Fråga. Sobrius förlag 1960. 16:o. 32s. Ded. på omslag till G.H. från B.N. (Elev - icke sångare). Samman med: Svar. Sobrius förlag 1961. 12:o. 64s. Ded. på förtitel: Till G.H. från B.N. Med tack för en timme 1967. 125
NORDIN,Åke. Ögonblicks lysande kurva. 1948. E. 40
NORDLING,Johan. Samlad låga. 1917. Omsl. Einar Nerman. E. 60
NOREEN,Ärland. Valda dikter (ej utgivna av honom). 1939. Ill. Olinnebd. Liten 4:o. Arkitekt och spexförfattare. 150
NORMAN,Birger. Utanikring. Dikter på ångermanländska. 1976. Ill. Okbd. Sko Tvär 8:o. Nr 53/210 ex. 90
- Medan sommaren ännu är sommar. 1979. Veck på omsl. E. 50
- Våg under vinden. 1957. Ill.J.v.Konow. FIB 31. 50
- Lyrik 1950-74. 1980. Okbd. Sko 90
NORMAN/SJÖDIN,Stig. Prologer. 1970. Ouppsk. FIB 147. +2E. 50
NYCANDER,Fredrik. Svenska skuggor. 1925. E. 50
- Nordmannakynne. 1926. E. 50
NYGREN,Nils F. Trubadur och moll. Ded. Utan år. 50
NYGREN,Victoria. Mitt livs sånger. Dikter. Umeå 1963. Obd med klotrygg. Ill. Ded. från Kyrkoherde Gottfrid Carlsson i Åsele som sammanställt och redigerat boken. 120s. 50
NYMAN,Arne. Den dolda bilden.1939. Debut. E. 60
- Till en flyende. 1945. 2E. 50
- Tvivlets timma. 1940. Ouppsk. E. 60
- Ytor. 1955. Illa sprättad. E. 40
NYSTRÖM,Bengt E. Floderna sjunga. 2u. 1944. Ouppsk. E. 50
- Levande jord. 1938. +2E. 50
- Valda dikter. 1946. E. 60
NYSTRÖM,Ingrid. Glesnader o.tid.dikter. 1957. Oppbd. FIB 32. E. 50
- Glesnader o.tid.dikter. 1957. FIB 32. E. 40
NYSTRÖM,Lars. I natten mot norr. 1962. 2E. 40
O'MÅNSSON,Lasse. Den förbannade fantasin. 1977. Ill. 50
OIJENS,Holger. Drömvaka. 1977. 40
OLDBERG,Ragnar. Mörkret ljuger. 1941. Debut. E. 75
OLSSON,Göran. alla vanliga ord. 1969. 50
ONSELL,Birgitta. Kvinnokast. 1979. Ill. 104s. 40
OSSIANNILSSON,K.G. Ensam. 1935. Omsl.Yngve Berg. E. 60
- Frihetssången. 1943. E. 50
- Hedningar. 1901. Bunden med Kärleksdikter. 1918. Kbd. E. 50
- Hemmet och hemlandet. 1915. E. 65
- Kärleksdikter. 1918. Ouppsk. E. 50
- -"- Okbd. Fr.omsl.medb. E. 60
- Valda dikter. 1934. E. 100
- Samlade dikter 1900-05. Ngt nött ohfrbd. Pressklipp. E. 100
OTERDAHL,Jeanna. Dikter. 1919. E. 50
- Några dikter. 3 utvidg.u. 1918. Oppbd. E. 50
OXENSTIERNA,Bengt. Islossning. 1905. Lagerfl.omsl. Debut. E. 50
PALM,Jan-Eric. Medpassagerare. 1965. 30
PALME,Ulf. Pappersdrake. 1951. 75
PALMLUND,Evald. Stadier. 1949. E. 30
PARLAND,Ralf. Relief. 1950. Ill.Erik Prytz. Ouppsk. 75
PAULINUS. Glimtar och gåtor. 1939. E. 50
PAULSSON,Georg. Dikter av DEN BLYGE. 1930. Ill. O.Jacobsson. 164s. E. 150
- Dikter av DEN BLYGE. 1930. Ill. O.Jacobsson. Kbd. Främre omslag med. 164s. B. 150
PERSSON,Ola. Vykort från Aisopos. 1975. Ouppsk. 40
PERSONNE,Folke. Psalmer och parafraser. 1935. E. 50
PETTERSSON,Bertil. Andra dikter. 1966. 42s. 75
- Brunnen som är du. Ill.Stig Olson. Borås 1978. (Urvalsvolym). Okbd. Sko. Liten 4:o. 50
- Den läsandes ensak. Uddevalla 1971. 124s. 75
- Handen på hjärtat. Uddevalla 1973. 64s. +2E. 50
PILKROG,Barbro. Dikter från det himmelska Egypten.. 1965. 40
PINJE,Carl-Johan. Skeppsbrottet. 1972. Ouppsk. 30
PLEIJEL,Bengt. Då smälter det frusna. 2u u.å. 40
POHJANEN,Bengt. Kamos, i hjärtat av vintern. 1986. Ouppsk. 50
POST,Rutger von. Sju träd. 1965. Ded. E. 50
PROCOPE,Hjalmar. I sanden. 7 saml. Hfors 1915. Ill. E. 60
- Under stjärnorna. 6 saml. Hfors 1913. E. 50
- Samlade dikter. 3 bandet. Hfors 1920. E. 50
- Lyrik. Urval. Hfors 1924. E. 30
PYK,Madeleine. Marmorbadaren. 1976. Oppbd. Ill. 75
PÅHLMAN,A.E. Sommar vid sången. Bergslagsskildringar. 1941. Debut. E. 50
QWARFORDT,Gösta. Jordiska dikter. 1961. 48s. 50
QUARNSTRÖM,Lo. Damen Siang-Kou och hösten. 1965. Ill. 50
QUIDING,Annie. Dikter. 1899. Hkbd. E. 75
RENVALL,Lars. Den fred som bor i oss. 1985. Ouppsk. 40
RIBBING,Lännart. Dagsmeja. 1909. Naggat omsl. (d) Debut. E. 50
RIECK-MÜLLER,Maria. Vildvin och barr. 1907. E. 50
ROLF,Filippa. Till det synliga. 1957. 40
ROOS,Adolph Wilhelm. Gamla Koncepter saml. af W.R. 1892. E. 60
ROOTH,Märta. Tänkt och känt. 1940. Debut. E. 50
ROSEN,Björn von. Rörliga bilder. 1977. 50
- Tjäderklockan. 1941. 50
ROSENGREN,Bernt. Kaktus. 1978. 50
ROSENIUS,Josef. Pilgrimslängtan. 1932. Okbd. E. 50
- Ur hävderna. 1931. Ohkbd. E. 50
RUNDQUIST,Per E. Horisontlinje. 1944. E. 40
RUNDQVIST,Sten. Jagformer. 1977. 40
RUNEBERG,Nino. Dikter. 1909. Ohkdb. E. 60
RUNEFELT,Eva. En kommande tid av livet. 1975. Ouppsk. 40
RYDBERG,Viktor. Dikter. 18u 1923. Portr. Hfrbd. 320s. 150
- Dikter. 1943. DSL. Hfrbd. 262s. 100
- Dikter. 1945. DSL. Rött ohfrbd. 262s. 150
RYDELL-LINDSTRÖM,Martha. Bläck och blod. 1935. Ouppsk. E. 50
RYING,Mats. Nattliga ackord. 1974. 40
SALMINEN,Runar. Spånorna yr då jag hyvlar. Hfors 1976. 40
SANDELIN,Börje. Det speglade ansiktet. 1965. Ill. Omsl.med veck. 50
SANDER,N.Fredr. Valda dikter. 1906. Portr. Ngt nött okbd. Nr 7/? E. 50
SCHEELE,Christian von. En annan. 1967. Ouppsk. Debut? 30
SCHILDT,Margareta. Verklighet. 1957. 40
SCHOULTZ,Barbara von. Den älskades tand. Hfors 1965. E. 40
SCHÖIER,Ingrid. Fragment och spegling. 1962. 40
- Kariakoo. 1971. 40
- Mässa i moll. 1964. 40
- Privat brygga. 1967. 40
SCHÖLDSTRÖM,Carl Wilhelm. Dikter af FOLMER. 1880. Ngt nött omsl. E. 50
SEHLIN,Tuula. Bakhållet. 1967. +E. 30
SELANDER,Sten. Staden o.E.dikter. 1926. Hfrbd. Fr.omsl.medb. E. 125
- Dikter från 25 år 1916-41. 1945/1947. DSL. Blått Ohkbd. 214s. 2. 100
SETH,Carl Magnus von. Drivkrafter. 1978. 40
- En vacker dag. 1979. 40
- Tiden och rummet. 1956. Ded. 50
SETTERLIND,Bo. Brev. 1950. 50
- Den förvandlade blomman. Ou. 1959. 60
- Den tid det tar att gå längs floden. 1986 inb. Sko. 60
- Det finns en glädje. 1984 inb. Ill. E.Palmquist. +E. 50
- Det ringer på dörren. 1976. Ded. 60
- Dikter i urval.. 1957. Ill. Oppbd. Ded. 50
- Flickan och hinden. 1955. 75
- Främling på stranden. 1964. Okbd. Sko Fr.omsl. medb. 65
- Från natt till näktergal. 3 uppl.1972. Oppbd. Svalan. +E. 50
- Klockorna. 1960. 50
- Maria och barnet. 1970. 40
- Också fåglarna är fångar i sorgespelet. 1975. Ouppsk. 60
- Poeternas himmel. 1950. 60
- Rapport från Madame Tussaud's vaxkabinett. 1967. Ouppsk. 50
- Schola Strengnensis. 1965. Oppbd. Sko. 60
- Ögon av aska. 1970. Ouppsk. 50
SIGURDH,Sigurd P. Riddar Börje.. 1903. Ded. E. 60
- Valda vers i urval med levnadsteckn. 1933. Solk.omsl. E. 50
SILFVERSTOLPE,Gunnar Mascoll. Dagsljus. 1923. 2E. 75
- Vardag. 1926. E. 75
- Dikter. 1942. DSL. 246s. 75
- Dikter. 1942. DSL. Privat hfrbd. 246s. 150
SIWERTZ,Sigfrid. Dikter. 1949. DSL. Blått ohkbd. 296s. 100
- Dikter. 1949. DSL. Ohfrbd. 296s. 150
SJÖBERG,Birger. Fridas bok. 1923. Okbd. Fr.omsl.medb. Sko solk. 150
- Fridas bok. 1930. Okbd. Vårt Hems bibl. 50
- Fridas tredje bok. 1971. Oppbd. Sko FIB 24. +E. 40
- Minnen från jorden. 1940. Efterl.dikter. nött o. 150
- Minnen från jorden. 1940. Efterl.dikter. Vacker okbd. Omslag medb. 250
- Syntaxupproret. 1955. FIB 13. 40
- -"- Oppbd. 40
- Dikter. 1949. DSL. Ohfrbd. 424s. 2. 200
- Dikter. 1963. DSL. Ohkbd. 426s. 150
SJÖDIN,Stig. Bo bortom tullen. 1966. Ill. +E. 40
- Sommarpredikan. 1947. Bo. Ou. 90
- Sotfragment. 1949. Bo. Ou. 90
- Sotfragment. 1954. Oppbd. Sko FIB 3. 40
SJÖDIN/NORMAN Prologer. 1970. Ouppsk. FIB 147. 50
SJÖGREN,Lennart. Människans fot. 1972. Ouppsk. 40
SJÖSTRAND,Ingrid. Nattbok. 1970. 40
SJÖSTRAND,Östen. Ensamma stjärnor / En gemensam horisont. Urval Svalan. 1970. Obd. 50
- Fantasins nödvändighet. Synvinklar och ståndpunkter. 1971. Prosa. 50
- Strömöverföring. 1977. Okbd. Sko 75
- Återvändo. 1953. Ouppsk. 60
- Unio. 1949. Ouppsk. 125
- Dikter. 1981. DSL. Blått okbd. Sko. 252s. 120
SKARBRANDT,G. Minnen & Heroin. 1976. E. 30
SKOG,Johan. Mot kvällen. 1922. Hfrbd. Fr.omsl.medb. E. 90
SMEDBERG,Åke. Stenvind. 1977. 40
SMITH,Ann. Två i stjärnan. 3-4 tus.1963. 60
SMITH,Ejnar. Vingarne. Dikter 1908-24. 1924. E. 50
SNISMARCK,Olle. Som en cymbal. 1959. 40
SNOILSKY,Carl. Dikter i urval. 1942. DSL. 370s. 90
- Samlade dikter I-IV. 1903-04. 4 vol. rikt gulddekorerade ljusgröna okbd. 750
SONNEVI,Göran. Det måste gå. 1970. 30
- Små klanger; en röst. 1981. Okbd. Sko. 75
SPONG,Berit. Högsal och örtagård. 1924. Oppbd. Debut. E. 60
STAGNELIUS/DAHLGREN,C.F. Romantikens mästare II. Urval B.Risberg. 1935. Innehåller Lyriska dikter med Amandadikter, Liljor i Saron m.fl. Episka och dramatiska dikter med Wladimir den store, Martyrerna, Backanterna och Torsten Fiskare. 264s. Stagnelius / 22s. Dahlgren. Ohfrbd. 150
- Liljor i Saron, Backanterna, Lyriska dikter i urval Björn Julén. Aldus po. 1962. 50
STANGENBERG,Knut. Skämtdikter. 1921.Ill. Ded.A.Brunius. 2E. 75
- Skämt- och jaktdikter. 1931. Dedikation från författaren till Célie Brunius på förtitel. E. 150
STARK,Ulf. Sophämtarna. 1966. Ouppsk. 40
STIERNSTEDT,Jan. Anstånd. 1951. Debut. 50
STJERNE,Oscar. Hemfolk å hemlåt tå´n Jong på Hea. 2u 1914. Klippt namn. E. 60
- Lovsånger o.a.dikter. 2u. 1922. Portr. E. 50
- Minnessånger o.a.dikter. 1923. E. 50
- Sol och snö. 5u. 1917. E. 50
- -"- 7u. 1922. Oppbd. E. 50
- -"- 8u. 1924. Oppbd. E. 50
- Sångerna om hemmet. 5u. 1924. Oskinnbd. E. 60
- Visor som tystna. 1918. Naggat omsl. E. 40
- Dikter. Innehåller. Sol och snö. 4u. 1913. Sångerna om hemmet. 3u. 1915. Värmlandssånger. 1918. Ill.Erik Arosenius. Ohfrbd. E. 150
STOLPE,Pär. Tranbola dikter. 1964. 30
STRANDBERG,Carl Gustaf. Samlade Vitterhetsarbeten. 1874. Ouppsk. E. 75
STRINDBERG,A. Dikter. 1945. DSL. Blått okbd. 296s. 2. 100
- Dikter. 1941. DSL. Blått ohfrbd. Sko. 296s. 150
- Dikter. 1941. DSL. Rött ohfrbd. 296s. 150
- Samlade dikter. Första delen. Dikter på vers och prosa. 2u 1911. John Bauer-dekorerad med guld på ljusblått originalklotband. 188s. 100
STÅLHANE,Axel. Lugg och lek. 1949. Ill. E. 50
SUNDELIN,Arne. Rebellens vaggvisor. 1979. Ill. 80s. 40
SUNDEN,Karl. Älska - ett porträtt. 1968. 30
SWAHN,Sven Christer. Den långa lördagskvällen. 1959. 40
- Genom många portar. 1957. 40
SVARTA MASKEN (Anna Myrberg). Nya dårdikter. 1924. 174s. Ngt naggat omsl. 90
SVEDELIUS,Julia. Makter. 1932. E. 50
SVENSSON,Olle. Nedanför flod och fall. 1954. Oppbd. E. 40
SÖDER,Per-Eric. Kärlekens hat. 1977. Ouppsk. 40
SÖDERBERG,E.N. Bibliska motiv. 1921. E. 50
- Rytmer och runor. 1907. E. 50
- Tid och evighet. 1935. E. 50
- Under aftonstjärnan. 1931. E. 50
- Vårreflexer och höstdagar.1919. Ouppsk. E. 50
SÖDERBERG,Hans Gösta. Septembersolist. 1979. 30
SÖDERBERG,Lasse. Akrobaterna. 1955. 50
- Det obeständiga. 1963. Ouppsk. 50
- En dörr med lås. 1965. Ouppsk. 60
- Fågeln i handen. 1959. +2E. 50
- Generalens måltid o.a.dikter. 1969. Ouppsk. 50
SÖDERBLOM,Staffan. Dikterna. 1986. Ouppsk. 40
SÖDERGREN,Nina. Sju karlavagnar. 1978. 40
SÖDERMAN,Evy. ADCDeFOBI. 1968. 40
SÖDERMAN,Valborg. Skuggor av eld. 1957. 30
TAMMELIN,Filip. Dikter. Ny saml. 1890. Dek.okbd. E. 75
TEGNÉR,Esaias. Dikter i urval. 1943. DSL. 416s. 100
TENGBERG,John. Några dikter. 1890. E. 50
THOR,Johan. Gammalmodiga dikter. 1950. Lång ded. från förf. till Sven Kruse. E. 60
THORBURN-BUSCK,Mildred. Fjäril och puppa. 1944. Hfrbd. Fr.omsl.m. E. 75
THOREK,Kerstin. I stället för album. 1977. 40
THORSELL,Gustav. Crucifixsnidaren. 1935. Ouppsk. 2E. 50
- Hemkomsten. 1920. E. 50
- Tempelkällan. 1917. Svag fuktfl. E. 40
THUNBERG,Lars. Anden och stenen. 1970. 40
THÖRNGREN,Ina. Begrava fjärilar. 1977. +E. 40
TIGERSCHIÖLD,Hugo. Dikter. 1888. Hfrbd. E. 75
TIKKANEN,Märta. Århundradets kärlekssaga. 2u 1978. Okbd. Sko. 75
TINGSTEDT,Birgit. Slagrutevandring. 1956. Ded. E. 50
TORHAMN,Urban. Kockans sånger. 1961. E. 60
- På floden. 1956. 75
TÖRNBERG,Allan. Vid evighetens port. 4u 1979. Obd. 80s 50
TÖRNLUND,Niklas. Mellan istiderna. 1977. 40
ULLMAN,Gustaf. Sång och syn. 1924. Solk.omsl. Ded. E. 40
- Sångarbikt. 1910. Naggat omsl. E. 50
- Ur livets visor. 1915. E. 50
- Valda dikter. 1922. E. 50
WAHL,Anders de. Festkvittrare och lite vittrare. 1941. Nött omsl. E. 50
WAHLUND,Per Erik. Flaskskepp. Valda dikter. 1962. Ouppsk. 50
- Kammarmusik. 1944. 75
- Livstecken. Haiku-dikter. Nr 209/550 ex. 120
- Luftspegling. 1952. Ouppsk. 50
- Röstlägen. 1971. Ded.till Gösta Attorps. 75
WALL,Bengt V. Det inåtvända leendet. 1949. Solk.omsl. E. 30
WALLENIUS,Allan. I järnhälens tid. 1925. Nött omsl. E. 50
WANGÖ,Joel. Från levnadsvägen. 1956. Ded. E. 50
WEISS,Alexander. Sanaminda. 1977. 50
WENNBERG,Karl. Bilder I-XXVI. 1981. Okbd. Sko 75
- Dikter kring noll. 1983. Okbd. Sko. 75
- Fiskefärd. 1949. 94s. +E. 100
- Sju ord på tunnelbanan. 4 tus.1971. Okbd. 75
- Synfält. 4 tus.1955. 75
WENNER-GREN,Marguerite. Ekolod. 1956. Ded. 50
WERUP,Jacques. Mellan rotfrukt och måne. Ett dikturval 1971-1982. 1983. Okbd. 75
WESTERLUND,Gunnar. Skärgårdskatekes. 1930. 106s. E. 75
VESTIN,Sanna. Det vackra folket. 1969. 50
V:STL-ND,A:lfr-d. Guldregn. 1948. Ill. Birger Lundquist. 126s. 150
WESTMAN,Kerstin. Dikter. 1950. E. 40
WETTERLUND,Fredrik. Genom åren. 1920. 2E. 50
- -"- Okbd. E. 60
- Raderingar och novelletter. Prosa. 1916. Fläck på omsl. E. 50
- Ödesstjärnor. 1930. Ouppsk. E. 50
WIBLING,Jöran. Glas för tunna läppar. 1947. Ouppsk. E. 40
WIDE,Anna Greta. Kyrie. 1960. 60
- Nattmusik. 1942.
VIKSTEN,Hans. Dikter på liv och död. 1966. Ouppsk. 56s. Lång ded. till Lars Svensson (1 gång ägare till Biblioteksbokhandeln). 200
VIKSTEN,Hans. Nedräkning. 1976. Ouppsk. 64s. Lång ded. till Lars Svensson (1 gång ägare till Biblioteksbokhandeln). 200
VIKSTEN,Sven. I väntan på tåg. 1956. Solk.omsl. E. 40
VIKSTRÖM,Birger. I stället för rakblad. 1950. 75
WILAMOWITZ,Fanny von. Dikter. 1910. E. 75
WILLGERT,Ingemar. Högt och lågt. 1975. 50
- Ur mitt inre. 1964. Ill. 50
WILHELM,Prins. Svart och vitt. 2u. 1918. E. 50
- Svart och vitt. 4u. 1920. E. 50
- Verklighetens skuggbilder. 1955. E. 40
- Tropik. 1959. Oppbd. Fr.omsl.medb. E. 50
WINE,Maria. Byta daggkåpa. 1965. Illa sprättad. 40
- Djurkrets. 1971. Ill.Anna Riwkin. Okbd med naggat sko. 50
- En bortkastad ros. 1958. Prosa. 75
- Född med svarta segel. 1950. Ou. Lyrik. 75
- Man har skjutit ett lejon. 1958. Ill. Claes Bäckström. Inb. Sko. Prosa. 75
- Munspel under molnen. 1956. Prosa. 75
- Stenens källa. 1954. Ou. Lyrik. 75
- Svarta serenader. 1967. Ouppsk. Prosa. 75
- Talar fågel, talar jag. 1964. Ou. Prosa. 75
- Vinden ur mörkret. 1943. Ou. Debut. 150
WIRSEN,C.D.af. Dikter. 1876. Dek.oskinnbd. E. 150
WIRSEN,Ragnar. Manfred Perssons underbara resa. 1927. Ill. E. 75
WISTRAND,Pär. Ker Men. 1966. 40
- Tidskrift. 1976. Ill. 50
WIVALLIUS,Lars. En tor och kall wåhr. 1958. Ill.Kriland. 50
WOHLIN,Nils. Strofer. 1906. E. 50
WOHLIN,Rolf. Naturen behöver inte oss. 1978. Ouppsk. 50
WOHLIN,Åsa. Strofer från en sovstad. 1957. 50
WOLGERS,Beppe. Röster från Vattudalen. 10-11 tus. 1973. Obd. Sko. Svalan. 60
WRETHOLM,Eugen. Det vilsna gräset. 1949. Ouppsk. E. 40
WÄSTBERG,Per. En avlägsen likhet. 1983. Okbd. Sko. 90
- Enkel resa. 1964. 50
- Tio atmosfärer. 1963. Ouppsk. 60
- Tio atmosfärer. 1963. Okbd. Sko. E. 75
ZETTERQUIST,Rudolf. Klocktornet. 1939. Debut. E. 40
ZILLIACUS,Emil. Offereld. 1915. E. 50
ÅGREN,Gösta. Bergsväg. Borgå 1959. E. 50
ÅKESSON,Elof. Ännu en gång. 1942. Dikter och tolkningar i urval. Presskl. E. 50
- Vågspelet. 1936. E. 50
ÅKESSON,Sven. Den vanskliga döden. 1967. Solk.omsl. 30
ÅSTRÖM,Yngve. I ditt leende. 1960. Ouppsk. E. 40
ÖFWERSTRÖM,Gunnar. Mosaik. Dikter och visor. 1961. 50
ÖIJER,Bruno K. Medan giftet verkar. 1991. WW pocket. 50
ÖMAN,Rolf. Dikter. Första saml. 1960-61. 1964. E. 30
ÖSTBERG,Bengt. Herrens lilla plantering. 2 uppl.1936. E. 50
ÖSTERBERG,Sture. Kinesiska böckerna. 1974. 40
ÖSTERGREN,Carl Ludvig. Dikter af FJALAR. 1871. Dek.ngt nött okbd. E. 50
- -"- 2u. 1879. Dek.okbd. E. 60
- Nya dikter. 1879. Dek.okbd. 2E. 60
ÖSTERGREN,Jan. Svavel mot ditt hjärtas plån. 1977. 40
ÖSTERLING,Anders. Bäckahästen. 1909. Sagospel. E. 50
- Idyllernas bok. 1917. Ngt nött okbd. E. 75
- 3 uppl.1920. 2 u.enl.omsl. Ouppsk. E. 60
- Nya valda dikter. 1934. E. 50
- Tonen från havet. 2 uppl.1933. E. 50
- Ögonblick. Dikter 1971-78. 1978. Okbd. Sko E. 60
ÖZKÖK,Lütfi. Utanför. 1971. 50